Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 19:57

To był dobry rok olsztyńskich żeglarzy

Nauticus Yacht Club Olsztyn podsumował sezon 2022. Ciężka praca przełożyła się na medale Mistrzostw Polski i Europy.
  • Źródło: olsztyn.eu

Osiągane przez olsztyńskich żeglarzy rezultaty udowadniają, że klub może z powodzeniem rywalizować w olimpijskiej klasie 49er. To właśnie w tej klasie zawodnicy osiągnęli Młodzieżowe Mistrzostwo Europy, a aktualnie zbierają doświadczenie rywalizując w gronie najlepszych żeglarzy walczących o Igrzyska Olimpijskie w tej klasie.

Mistrzyniami Europy Juniorów w klasie 49er FX zostały Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz. Powołanie do Kadry Narodowej Seniorów w olimpijskiej klasie 49er otrzymali Adam Głogowski i Maciej Krusiec. Zajęli na Mistrzostwach Europy 27. miejsce. Podczas Pucharu Świata zawodnicy zajęli 29. miejsce w Trofeo Princessa w Sofii oraz 22. miejsce podczas Allianz Regatta w Almere. W Pucharze PZŻ uplasowali się na 3. miejscu na podium.

Wyniki sportowe zawodników umożliwiły wywalczenie historycznego sukcesu w rywalizacji sportowej w systemie sportu młodzieżowego w ogólnopolskim rankingu klubów. W kategorii żeglarstwo klub znalazł się na bardzo wysokim 3. miejscu dystansując konkurencję województwa warmińsko-mazurskiego.

- W klubie żeglarstwo aktywnie uprawia już około 120 osób - mówi trener Nauticus Yacht Club Olsztyn, Paweł Kuźmicki. - To niezwykle cieszy, że w każdej klasie niebieski wirnik Nauticusa melduje się regularnie na podium.

Wyniki sportowe zawodników poskutkowały powołaniami do kadry na rok 2023. W kadrze narodowej seniorów powołanie zyskali Adam Głogowski i Maciej Krusiec. W kadrze narodowej Juniorów-Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz oraz Bartosz Andrzejak. Nominacje do Akademii Żeglarskiej PZŻ otrzymali Michał Karnacewicz, Mikołaj Głąb, Filip Rostek, Maksymilian Luto, Maciej Dudek, Jakub Rusiniak.