Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 10:16
News will be here

Olsztynianki, w barwach kaszubskiego klubu, mistrzyniami Polski w siatkówce juniorek

Są wychowankami olsztyńskich klubów, ale złote medale mistrzostw Polski juniorek w siatkówce zdobyły w barwach kaszubskiego klubu GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca. Mowa o przyjmującej Annie Fiedorowicz, która została MVP turnieju finałowego oraz środkowej Marii Niedzwieckiej, MVP jednego z meczów finałowych.
  • Źródło: olsztyn.eu

Oczy miłośników młodzieżowej siatkówki zwrócone były w ostatnich dniach na Stężycę i na Bartoszyce. Tam bowiem rozegrane zostały w dniach 5-9 marca finały mistrzostw Polski juniorek i juniorów. W obu turniejach finałowych wzięło udział po 8 najlepszych klubów w tej kategorii wiekowej (niestety bez zespołów z Warmii i Maur). Ze znakomitej strony na turnieju w Stężycy pokazały się za to dwie zawodniczki pochodzące z Olsztyna: Anna Fiedorowicz i Maria Niedzwiecka, które obecnie reprezentują barwy GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska, najlepszego żeńskiego młodzieżowego klubu w Polsce. Klub z niewielkiej gminy wiejskiej Stężyca w ostatnich latach wyrósł na potęgę w młodzieżowej siatkówce żeńskiej. Tylko w ubiegłym roku wywalczył złoto mistrzostw Polski w kategorii juniorek, srebro w kadetkach i brąz w młodziczkach.

Obrona tytułu mistrza Polski w kategorii juniorek udała się. Zawodniczki Wieżycy Stężycy wygrały 3 mecze grupowe po 3:0 (z Policami, Wieliczką i Legionowem). W półfinale mistrzostw również 3:0 pokonały naszpikowaną reprezentantkami Polski ze szkoły w Szczyrku drużynę Budowlanych Łódź. W wielkim finale czekała bardzo mocna ekipa ENEA Energetyk Poznań. Mecz miał niezwykłą dramaturgię. Wypełniona po brzegi hala w Stężycy trzęsła się od dopingu, w którym prym wiedli młodzi piłkarze Radunii Stężyca, pięknie wspierający swoje koleżanki szkolne. Ostatecznie klub ze Stężycy wygrał 3:2, w tie breaku 16:14. I tym samym zawodniczki po raz drugi z rzędu zostały mistrzyniami Polski juniorek. W opinii ekspertów i komentatorów mecz finałowy był najlepszym na tym poziomie rozgrywek od wielu lat.

Bardzo ważną rolę w mistrzowskiej drużynie odegrały zawodniczki pochodzące z Olsztyna. Pierwsza to przyjmująca reprezentacji Polski Ania Fiedorowicz, MVP turnieju, a więc najbardziej wartościowa zawodniczka mistrzostw. Druga to środkowa bloku Maria Niedzwiecka, która wskoczyła do pierwszej „szóstki” w inauguracyjnym meczu turnieju i była w niej do końca zawodów. Została MVP meczu grupowego z Policami.

Obie siatkarki z Olsztyna swoja przygodę zaczynały w Kurian Volley Klub, pod okiem byłego siatkarza AZS Olsztyn Adama Kuriana. Potem grały w UKS Chemik SMS Olsztyn, z którym zdobywały mistrzostwa województwa w młodziczkach, kadetkach i juniorkach, docierając także do turniejów półfinałowych mistrzostw Polski. Aby dalej się rozwijać, obie przeniosły się do klubu w Stężycy: Ania w 2022 roku, a Maria w 2023 roku. Niedzwiecka jest również stypendystką Stomilu Olsztyn w programie „Stomil więcej niż klub”.