Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 04:53
Reklama
News will be here

Olsztyn

Książę komedii kryminalnej w Planecie 11
Książę komedii kryminalnej w Planecie 11

Spotkanie z autorem swoich ulubionych powieści to nie lada gratka dla każdego miłośnika literatury. Bezpośredni kontakt z pisarzem uczy świadomego odbioru literatury, pogłębia wrażliwość słuchaczy, stanowi inspirację do czytania oraz upowszechnia szeroko pojętą kulturę języka. Nawet Internet, tak dziś powszechny, nie zastąpi jednak fizycznego spotkania, rozmowy z twórcą. Dlatego niezmiernie nas cieszy, że podczas nadchodzących miesięcy będzie aż tyle okazji w Olsztynie do obcowania z literaturą.

07.03.2019 08:41
Od trzech lat podnosi ciężary. Zdeklasowała konkurencję
Od trzech lat podnosi ciężary. Zdeklasowała konkurencję

Krystyna Abramczyk Puzio jest kobietą o nietypowych zainteresowaniach. Podnosi ciężary, jest rekordzistką Polski, Europy i świata. Mimo że ma sukcesy na tym polu, to na zawody musi jeździć za własne pieniądze, dlatego też woli odkładać je na swoje hobby niż kupować kolejne pary butów.

06.03.2019 20:26
Będą chodniki i oświetlenie
Będą chodniki i oświetlenie

Do końca kwietnia powinna zostać zrealizowana inwestycja przy ul. Gruszowe Sady. Urządzone zostaną m.in. chodniki.

06.03.2019 19:15
To był rekordowy WOŚP
To był rekordowy WOŚP

Nie ma wątpliwości, że to była wyjątkowa akcja. Zarówno pod względem organizacji, jak i - co już można potwierdzić - zgromadzonej kwoty. Właśnie podano ostateczne wyniki zbiórki.

06.03.2019 13:01
Co z nową galerią handlową przy dworcu?
Co z nową galerią handlową przy dworcu?

Odwlekanie rozpoczęcia budowy nowego dworca PKP/PKS pod coraz większym znakiem zapytania stawia budowę dworcowego centrum handlowego. Inwestor nie wyklucza rezygnacji z planowanego projektu. 

05.03.2019 14:20
Ostatni bieg tej edycji CITY TRAIL Olsztyn
Ostatni bieg tej edycji CITY TRAIL Olsztyn

W sobotę, 9 marca nad olsztyńskim Jeziorem Długim odbędzie się szósty – ostatni w sezonie 2018/2019 bieg w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Elektroniczne zapisy do imprezy trwają do końca dnia we wtorek, 5 marca. Podsumowanie edycji z rozdaniem pamiątkowych medali i nagród jest zaplanowane na 3 kwietnia.

05.03.2019 14:17
Nowy żłobek na Jarotach
Nowy żłobek na Jarotach

Miasto wyda na budowę tej placówki 12 mln zł. Obiekt powstanie przy ul. Antonowicza na Jarotach.

05.03.2019 13:20
Ruszył e-dowody
Ruszył e-dowody

Od 4 marca można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument będzie mieć specjalną, elektroniczną warstwę.

04.03.2019 15:12
Tworzą listy do europalramnetu
Tworzą listy do europalramnetu

Nazwiska kandydatów ubiegających się o mandat europosła z Warmii i Mazur powinniśmy poznać do połowy marca. Niewykluczone, że jednym z nich będzie Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej.

04.03.2019 10:45
Wielkopostne Kościoły Stacyjne
Wielkopostne Kościoły Stacyjne

Kończy się długi w tym roku karnawał. We wtorek Ostatki, a w środę Popielec rozpoczynający Wielki Post. Na czas przygotowania do radosnych Świąt Wielkanocnych w Archidiecezji Warmińskiej zostały ustanowione kościoły stacyjne. W ten sposób nawiązuje się do rzymskiej tradycji, która zrodziła się na przełomie IV i V wieku, kiedy to papież w Rzymie w czasie Wielkiego Postu odwiedzał poszczególne wspólnoty i celebrował tam Mszę św. Zwyczaj trwał do XIV wieku, a wznowiony został w wieku XX. Obyczaj codziennego nawiedzania Kościołów Stacyjnych w Wiecznym Mieście jest bardzo żywy i dziś. Jemu poświęciła książkę „Rzymskie pasje” była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

04.03.2019 08:42
Stomil Olsztyn wygrał
Stomil Olsztyn wygrał

Biało-niebiescy niespodziewanie pokonali u siebie 2:0 GKS Tychy. Bramki strzelali nowi zawodnicy klubu Mateusz Gancarczyk i Szymon Sobczak.

03.03.2019 12:09
Nadzieja dla Stomilu
Nadzieja dla Stomilu

Współwłaściciel jednego z ogólnopolskich portali internetowych pożyczy zadłużonemu olsztyńskiemu klubowi 200 tys. zł na spłatę najpilniejszych zobowiązań. A potem negocjować będzie z władzami miasta szczegóły dotyczące przejęcia klubu.

01.03.2019 11:59
Plantacja marihuany w Olsztynie
Plantacja marihuany w Olsztynie

Zaczęło się od kontroli podejrzanego auta zaparkowanego przy ul. Dworcowej.

01.03.2019 10:55
Moniuszko w wersji blueasowej czy reggae? Tak! W Teatrze Jaracza
Moniuszko w wersji blueasowej czy reggae? Tak! W Teatrze Jaracza

Od 8 marca na Scenie Dużej Teatru Jaracza zobaczyć będzie można spektakl muzyczny „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…” opartego na „Śpiewniku domowym” Stanisława Moniuszki. Wybór jest nieprzypadkowy bowiem 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszkowskim. Przedstawienie reżyseruje doskonale znana starszej części publiczności profesor Barbara Dziekan.

01.03.2019 09:41
Wyniki I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa
Wyniki I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa

Konkurs upamiętniający zmarłego w 2014 roku olsztyńskiego karykaturzystę, rysownika i malarza, zorganizowany został przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy współpracy z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury. Celem rywalizacji rysowników było wyłonienie i nagrodzenie autorów najlepszych w 2018 roku prac, które bez ograniczeń komentowały życie polityczne, społeczne i sportowe lub były ilustracją artykułu prasowego.   

28.02.2019 15:08
POGODA
pochmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

NASZA GAZETA
Reklama
Wyjątkowy „Maraton czytelniczy”. Kto podejmie wyzwanie? Wyjątkowy „Maraton czytelniczy”. Kto podejmie wyzwanie? MOK Olsztyn i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają do udziału w "Maratonie czytelniczym". To będzie dwudziestoczterogodzinne wyzwanie dla najwytrwalszych miłośników książek.- Zapraszamy na całodobowy sprawdzian czytelniczych możliwości – zachęcają organizatorzy z MOK Olsztyn i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Wiadomo, że czytanie to sport ekstremalny, dlatego na rozgrzewkę proponujemy nowelkę, a potem można lecieć już seriami, np. kryminały i powieści.Każdy z maksymalnie 20 uczestników na wstępie otrzyma do czytania taki sam pakiet trzech książek przygotowany przez pracowników MBP. Następnie zawodnicy będą mogli dowolnie dobierać wybraną książkę z puli dziesięciu zagwarantowanych przez organizatora. Znajomość przeczytanego tytułu weryfikowana będzie poprzez test. Książkę zalicza się jako przeczytaną, gdy uczestnik odpowie poprawnie na co najmniej 70 proc. pytań. Liczba punktów uzyskanych w testach decyduje o pozycji z rankingu.Pomysłodawcy „Maratonu czytelniczego” gwarantują śmiałkom tego maratonu zestawy czytelniczych nowości, kanapy i fotele. Do dyspozycji uczestników będą też izotoniki i przekąski regeneracyjne. - Zachęcamy do przyniesienia wygodnego stroju, ulubionej poduszki czy kocyka  – dodają. „Maraton czytelniczy” rozpocznie się w Zajezdni Trolejbusowej MOK (ul Knosały) w sobotę 27 kwietnia o godz. 12 i potrwa do niedzieli 28 kwietni, także do południa. Na najwytrwalszych czeka nie tylko sława, ale także nagrody w postaci voucherów na zakup nowych książek.Udział w tym niezwykłym wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego obowiązują zapisy przez formularz. Więcej pod tym LINKIEM. Uwaga, zainteresowani muszą być pełnoletni.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2024
Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego - Zapraszamy na wernisaż wystawy „O byciu sobą” i spotkanie z jej autorem Piotrem Gnacińskim, który wygłosi prelekcję i podzieli się swoimi doświadczeniami z podróży po świecie – proponują bibliotekarze z Planety 11. Spotkanie uświetni występ zespołu muzycznego.Piotr Gnaciński to ilustrator, malarz, grafik, fotograf. Swoje obserwacje w formie obrazów i ilustracji interpretuje na swój kolorowy i pełen szczegółów sposób. Przywozi w ten sposób jedyne w swoim rodzaju pamiątki z podróży.- Przez lata jeździły ze mną cienkopisy kreślarskie i akwarela oraz szkicownik, zastępując przypadkowe skrawki papieru, które zamalowane nie zawsze były w stanie przetrwać trudy podróży – opowiadał Piotr Gnaciński o swoim malarskim zamiłowaniu. - Tak powstała wielka potrzeba tworzenia różnych form wizualnych. Nie bez znaczenia było także miejsce, bo zawsze dalekie mi było sterylne studio czy pracownia. Podróżowałem w różnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, a szkicownik był zawsze ze mną.I dodał: - Z czasem zacząłem nosić płótno, które zwinięte i doczepione do plecaka pozwalało mi malować tam gdzie najlepiej się czuję, czyli w terenie.Na wernisażu w Planecie 11 zagra zespół muzyczny w składzie: Kasia Skrzypczak – śpiew, Celina Kamińska – cajon, Arkadiusz Powolny – flety, dudy, Wojciech Sobieski – buzuki, gitara, Maciej Lubieniecki – śpiew, gitarą, bodhrán. Widzowie spodziewać się mogą muzyki irlandzkiej, ale nie tylko.Miejsce: Biblioteka Planeta 11 w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), wernisaż odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 16:30. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 roku.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.03.2024
Wernisaż wystawy najlepszych rysunków prasowych 2023 roku Wernisaż wystawy najlepszych rysunków prasowych 2023 roku VI Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa na najlepszy rysunek 2023 roku został rozstrzygnięty. Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zapraszają na wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa. Nagrodę Główną otrzymał Mirosław Hajnos za pracę pt. „Kalkulator”, opublikowaną w tygodniku „Nie”.Kapituła w składzie: Paweł Płoski – przewodniczący, Zbigniew Piszczako – sekretarz oraz członkowie: Paulina Kopestyńska, Izabela Kowalska-Wieczorek, Artur Galicki, Dariusz Pietrzak i Lucjan Wołos, po obejrzeniu ponad 200 prac kilkudziesięciu autorów przyznała też Nagrody Honorowe. Otrzymali je: Anna Domaszewska, Marek Gliwa, Janek Jankowski, Mariusz Podleś, Grzegorz Sobczak oraz Ireneusz Szuniewicz.Jak co roku partnerzy konkursu fundują Nagrody Specjalne, które za rok 2023 otrzymali:Ignacy Malinowski - Nagroda Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego,Robert Mirowski - Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,Władysław Kuczer - Nagroda Redakcji Bez Wierszówki,Marek Kwiatkowski - Nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie,Marcin Bondarowicz - Nagroda Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM,Jacek Lanckoroński - Nagroda Wydawnictwa Edytor Wers,Waldemar Rukść - Nagroda Stowarzyszenia Absolwentów UWM.Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia o godz. 17.30 w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33). Prace można będzie oglądać do 7 maja. Wręczenie nagród laureatom nastąpi 11 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.04.2024
Reklama