Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 14:22
Reklama
News will be here

Najnowsze wiadomości

Szkoły pełne kandydatów
Szkoły pełne kandydatów

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W następnym tygodniu zacznie się rekrutacja uzupełniająca.

22.07.2022 18:54
Działka pod inwestycję na sprzedaż
Działka pod inwestycję na sprzedaż

Dobre położenie i sprawny dojazd z obwodnicy - to jedne z atutów tej nieruchomości. Wkrótce na sprzedaż zostanie wystawiona działka przy dawnym torze motocrossowym.

21.07.2022 19:49
Czerwona flaga na Ukielu
Czerwona flaga na Ukielu

SANEPiD oficjalnie potwierdził wystąpienie sinic przy kąpieliskach jez. Ukiel. To oznacza, że przynajmniej do 26 lipca nie będzie można korzystać z kąpielisk nr 1 i 2 oraz Wodnego Placu Zabaw w CRS Ukiel.

21.07.2022 19:46
Rekrutacja na UWM podsumowanie kolejnego etapu
Rekrutacja na UWM podsumowanie kolejnego etapu

W procesie rekrutacyjnym, który rozpoczął się 25 kwietnia (na studia w języku angielskim, a 7 czerwca na studia w języku polskim), udział wzięło około 14 tys. osób.

21.07.2022 19:39
Kto naprawi iglicę ratuszowej wieży?
Kto naprawi iglicę ratuszowej wieży?

Rozpoczęły się poszukiwania firmy, która zrealizuje prace przy uszkodzonej iglicy hełmu wieży Nowego Ratusza. Jako że to zabytkowy obiekt, niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac.

21.07.2022 09:41
Grunwald wrócił w pełnym wymiarze
Grunwald wrócił w pełnym wymiarze

Po dwóch latach pandemicznej przerwy ponad 80 tys. widzów i ponad 1,2 tys. rekonstruktorów z całego świata uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, która był punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu.

20.07.2022 20:54
Kopernik znów łączy regiony
Kopernik znów łączy regiony

Uroczyste podpisanie umów licencyjnych na przekazanie praw do używania logo oraz znaku słowno-graficznego Szlaku Kopernikowskiego odbyło się 14 lipca w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

20.07.2022 20:49
Jechał hulajnogą z pasażerką i uderzył w autobus
Jechał hulajnogą z pasażerką i uderzył w autobus

Do niebezpiecznej sytuacji z udziałem nieletniego kierującego hulajnogą, doszło w rejonie skrzyżowania ul. 22-go Stycznia z ul. Emilii Plater w Olsztynie. 16-latek jadący jednośladem z pasażerką, zjechał na przejście dla pieszych i nie zachowując należytej ostrożności, podczas próby ominięcia autobusu miejskiego najechał na jego bok. Wyjaśnieniem tej sytuacji zajmie się teraz sąd rodzinny i nieletnich.

19.07.2022 19:27    1
Nowy mural upiększy podwórko
Nowy mural upiększy podwórko

Trwa realizacja kolejnego projektu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie ma sfinalizować przemianę podwórka przy ul. Mazurskiej 15, a jednym z jego elementów jest wyjątkowy mural.

19.07.2022 19:21
Teatry zawładną Olsztynem
Teatry zawładną Olsztynem

Jego święto obchodzimy zawsze w drugiej połowie lipca. Stolica Warmii i Mazur jest już gotowa do wyjątkowych obchodów poświęconych patronowi miasta, św. Jakubowi.

19.07.2022 19:11
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską i promocję jej książki „Czystka”, która została wyróżniona Literacką Nagrodą Warmii i Mazur „Wawrzyn 2021”. „Czystka” to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

19.07.2022 08:51
Tej podwyżki nie dało się uniknąć
Tej podwyżki nie dało się uniknąć

Ponad sześć razy więcej - o tyle poszła w górę średnia cena węgla na unijnym rynku rok do roku. Embargo na dostawy tego surowca z Rosji sprawiły, że węgiel drożeje w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe. To niestety przełoży się na wzrost cen ciepła również dla mieszkańców Olsztyna.

18.07.2022 15:50
Kierownik z Olsztynka po służbie zatrzymał sprawcę kradzieży rozbójniczej
Kierownik z Olsztynka po służbie zatrzymał sprawcę kradzieży rozbójniczej

Aspirat Krzysztof Kłos niejednokrotnie udowodnił, że policjantem jest się nie tylko na służbie, ale również poza nią. Tym razem zatrzymał mężczyznę podejrzewanego o kradzież rozbójniczą. Ponadto okazało się, że 22-latek był również poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna trafił już do zakładu karnego. Kodeks karny za przestępstwo kradzieży rozbójniczej przewiduję karę do 10 lat pozbawienia wolności.

18.07.2022 13:50
Pijana przewróciła się na hulajnodze, była poszukiwana i z obrażeniami ręki trafiła do szpitala
Pijana przewróciła się na hulajnodze, była poszukiwana i z obrażeniami ręki trafiła do szpitala

Niebezpiecznie zakończyła się jazda na hulajnodze 24-letniej mieszkanki Olsztyna. Kompletnie pijana kobieta straciła panowanie nad jednośladem i się przewróciła – z miejsca zdarzenia, z obrażeniami karetką pogotowia została przetransportowana do szpitala. Badanie alkomatem wykazało obecność blisko 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu, ponadto okazało się, że była ona poszukiwana do odbycia kary 138 dni pozbawienia wolności.

18.07.2022 13:46
Sterowiec Wolność w Olsztynie
Sterowiec Wolność w Olsztynie

Choć przed laty służyła do garażowania zupełnie innych środków transportu, tym razem stała się domem dla wyjątkowego obiektu. W Zajezdni Trolejbusowej nieopodal Muzeum Nowoczesności zakotwiczył sterowiec Wolność.

16.07.2022 16:24
POGODA
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 17 km/h

NASZA GAZETA
Reklama
Wyjątkowy „Maraton czytelniczy”. Kto podejmie wyzwanie? Wyjątkowy „Maraton czytelniczy”. Kto podejmie wyzwanie? MOK Olsztyn i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają do udziału w "Maratonie czytelniczym". To będzie dwudziestoczterogodzinne wyzwanie dla najwytrwalszych miłośników książek.- Zapraszamy na całodobowy sprawdzian czytelniczych możliwości – zachęcają organizatorzy z MOK Olsztyn i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Wiadomo, że czytanie to sport ekstremalny, dlatego na rozgrzewkę proponujemy nowelkę, a potem można lecieć już seriami, np. kryminały i powieści.Każdy z maksymalnie 20 uczestników na wstępie otrzyma do czytania taki sam pakiet trzech książek przygotowany przez pracowników MBP. Następnie zawodnicy będą mogli dowolnie dobierać wybraną książkę z puli dziesięciu zagwarantowanych przez organizatora. Znajomość przeczytanego tytułu weryfikowana będzie poprzez test. Książkę zalicza się jako przeczytaną, gdy uczestnik odpowie poprawnie na co najmniej 70 proc. pytań. Liczba punktów uzyskanych w testach decyduje o pozycji z rankingu.Pomysłodawcy „Maratonu czytelniczego” gwarantują śmiałkom tego maratonu zestawy czytelniczych nowości, kanapy i fotele. Do dyspozycji uczestników będą też izotoniki i przekąski regeneracyjne. - Zachęcamy do przyniesienia wygodnego stroju, ulubionej poduszki czy kocyka  – dodają. „Maraton czytelniczy” rozpocznie się w Zajezdni Trolejbusowej MOK (ul Knosały) w sobotę 27 kwietnia o godz. 12 i potrwa do niedzieli 28 kwietni, także do południa. Na najwytrwalszych czeka nie tylko sława, ale także nagrody w postaci voucherów na zakup nowych książek.Udział w tym niezwykłym wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego obowiązują zapisy przez formularz. Więcej pod tym LINKIEM. Uwaga, zainteresowani muszą być pełnoletni.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.04.2024
Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego - Zapraszamy na wernisaż wystawy „O byciu sobą” i spotkanie z jej autorem Piotrem Gnacińskim, który wygłosi prelekcję i podzieli się swoimi doświadczeniami z podróży po świecie – proponują bibliotekarze z Planety 11. Spotkanie uświetni występ zespołu muzycznego.Piotr Gnaciński to ilustrator, malarz, grafik, fotograf. Swoje obserwacje w formie obrazów i ilustracji interpretuje na swój kolorowy i pełen szczegółów sposób. Przywozi w ten sposób jedyne w swoim rodzaju pamiątki z podróży.- Przez lata jeździły ze mną cienkopisy kreślarskie i akwarela oraz szkicownik, zastępując przypadkowe skrawki papieru, które zamalowane nie zawsze były w stanie przetrwać trudy podróży – opowiadał Piotr Gnaciński o swoim malarskim zamiłowaniu. - Tak powstała wielka potrzeba tworzenia różnych form wizualnych. Nie bez znaczenia było także miejsce, bo zawsze dalekie mi było sterylne studio czy pracownia. Podróżowałem w różnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, a szkicownik był zawsze ze mną.I dodał: - Z czasem zacząłem nosić płótno, które zwinięte i doczepione do plecaka pozwalało mi malować tam gdzie najlepiej się czuję, czyli w terenie.Na wernisażu w Planecie 11 zagra zespół muzyczny w składzie: Kasia Skrzypczak – śpiew, Celina Kamińska – cajon, Arkadiusz Powolny – flety, dudy, Wojciech Sobieski – buzuki, gitara, Maciej Lubieniecki – śpiew, gitarą, bodhrán. Widzowie spodziewać się mogą muzyki irlandzkiej, ale nie tylko.Miejsce: Biblioteka Planeta 11 w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), wernisaż odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 16:30. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 roku.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.03.2024
Wernisaż wystawy najlepszych rysunków prasowych 2023 roku Wernisaż wystawy najlepszych rysunków prasowych 2023 roku VI Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa na najlepszy rysunek 2023 roku został rozstrzygnięty. Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zapraszają na wernisaż wystawy VI Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa. Nagrodę Główną otrzymał Mirosław Hajnos za pracę pt. „Kalkulator”, opublikowaną w tygodniku „Nie”.Kapituła w składzie: Paweł Płoski – przewodniczący, Zbigniew Piszczako – sekretarz oraz członkowie: Paulina Kopestyńska, Izabela Kowalska-Wieczorek, Artur Galicki, Dariusz Pietrzak i Lucjan Wołos, po obejrzeniu ponad 200 prac kilkudziesięciu autorów przyznała też Nagrody Honorowe. Otrzymali je: Anna Domaszewska, Marek Gliwa, Janek Jankowski, Mariusz Podleś, Grzegorz Sobczak oraz Ireneusz Szuniewicz.Jak co roku partnerzy konkursu fundują Nagrody Specjalne, które za rok 2023 otrzymali:Ignacy Malinowski - Nagroda Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego,Robert Mirowski - Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,Władysław Kuczer - Nagroda Redakcji Bez Wierszówki,Marek Kwiatkowski - Nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie,Marcin Bondarowicz - Nagroda Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM,Jacek Lanckoroński - Nagroda Wydawnictwa Edytor Wers,Waldemar Rukść - Nagroda Stowarzyszenia Absolwentów UWM.Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia o godz. 17.30 w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie (ul. Stare Miasto 33). Prace można będzie oglądać do 7 maja. Wręczenie nagród laureatom nastąpi 11 maja w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.04.2024
Reklama