OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: ŁUKASZ MOSUR, ALEKSANDRA MAŃKOWSKA

start 09.08.2020 20:00

MOK Olsztyn

koniec 09.08.2020 22:00

Lokalizacja: Olsztyn, Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

OLSZTYŃSKIE KONCERTY ORGANOWE: ŁUKASZ MOSUR, ALEKSANDRA MAŃKOWSKA

09 sie 2020 20:00

Bazylika konkatedralna św. Jakuba, ul. Staszica 5

Aleksandra Mańkowska – saksofon
Łukasz Mosur – organy

Aleksandra Mańkowska
Saksofonistka, kameralistka i pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, uhonorowana nagrodą  Primus in artibus dla najlepszego absolwenta uczelni. Ukończyła studia w klasie prof. dr hab. Pawła Gusnara. W 2019 roku obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich pod okiem wspaniałych saksofonistów i pedagogów, takich jak: Jerome Laran, Dawid Pituch, Claus  Olesen, Michael Supera, Christian Wirth, Nobuya Sugawa, Arno Bormkamp, Jean Denis Michat, Jan Schulte – Bunert. Zafascynowana klasycznym oraz współczesnym wykonawstwem saksofonowym brała udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. Prowadzi aktywną działalność artystyczną jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy. Jest laureatką licznych konkursów i festiwali muzycznych. Najważniejsze przyznane jej nagrody to m.in.: III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w duecie z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem (2012), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie o Stypendium Fundacji Yamaha (2012), I nagroda na I Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonowym NEW ART SAX we Wrocławiu (2014), II nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2014). W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Podczas „Koncertu Roku” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi przyznana została jej Nagroda Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych. 
Prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną, zapraszana jako wykładowca warsztatów saksofonowych dla młodych wykonawców. Od 2016 roku prowadzi klasę saksofonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz pracuje na stanowisku wykładowcy w klasie saksofonu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Łukasz Mosur
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego (studia licencjackie). Studia drugiego stopnia (master of music) ukończył z wyróżnieniem w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Studia trzeciego stopnia (Konzertexamen) ukończył w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Pietera van Dijka, uzyskując  również dyplom z  wyróżnieniem. 
Łukasz Mosur jest asystentem w  Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi także zajęcia w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.Jest laureatem konkursów organowych w Polsce, Niemczech oraz na Litwie. Za swe osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych zaliczyć można nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Nauki i  Szkolnictwa Wyższego, stypendium fundacji Ad infinitum, stypendium DAAD Matching-Fund, stypendium Dr. Felix Hinrichsen-Stiftung, stypendium JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (dwukrotnie). Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów z Polski, Niemiec, Francji oraz Holandii. Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla w  Olkuszu. Jako solista i kameralista aktywnie koncertuje w kraju i poza jego granicami.

Program:

•    Johann Sebastian Bach (1685-1750)
      Preludium i fuga g-moll BWV 535  
•    Giacinto Scelsi (1905-1988)
      Tre Pezzi 
    Część I | Część II
•   Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
    Sonata g-moll HWV364a
    Larghetto | Allegro | Adagio | Allegro
•   Johann Sebastian Bach
    Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
•    Aleksander Tansman (1897-1986) 
     Sonatina
    Allegro con moto | Aria | Scherzo
•    Grażyna Bacewicz (1909-1969) 
     Kołysanka
•    Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
     Allegro d-moll (1844) 
 

PROGRAM XLII OLSZTYŃSKICH KONCERTÓW ORGANOWYCH:

  • 5 lipca: Koncert Inauguracyjny. Agnieszka Tarnawska (organy) + Magdalena Tokajuk (sopran)
  • 12 lipca: Andrzej Szadejko (organy) + Paweł Hulisz (trąbka)
  • 19 lipca: Michał Kocot, Paulina Kocot (organy)
  • 26 lipca: Adam Sadowski (organy) + Marta Jezierska (altówka)
  • 2 sierpnia: Arkadiusz Bialic (organy)
  • 9 sierpnia: Łukasz Mosur (organy) + Aleksandra Mańkowska (saksofon)
  • 15 sierpnia: Koncert Debiutów. Marcin Kucharczyk (organy)
  • 16 sierpnia: Jan Mroczek (organy)
  • 23 sierpnia: Koncert Improwizacji Filmowej. Filip Presseisen (organy)
  • 30 sierpnia: Jarosław Tarnawski (organy) i Partes (Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego)

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba przy ul. Staszica 5 o godz. 20:00.

Podczas wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

wstęp
wolny

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.