CZERWONY NAMIOT. ĆWICZENIA Z KRWAWIENIA

start 28.11.2020 11:00

MOK Olsztyn

koniec 29.11.2020 14:01

Lokalizacja: Olsztyn, Spichlerz, ul. Piastowska 13

Iza Moczarna-Pasiek zaprasza do zbudowania bezpiecznego, na poły mistycznego Czerwonego Namiotu przez podzielenie się swoją opowieścią miesięczną. Jakakolwiek by ona nie była – każda będzie zaproszona i wysłuchana. Obecna lub przeszła. Nieistniejąca fizycznie lub przeklęta. To będą niezwykłe Ćwiczenia z Krwawienia.

Ćwiczenia z Krwawienia mają być przestrzenią wzajemnej kobiecej (ko)edukacji osób menstruujących o integralnej części ich tożsamości. Na kameralnych warsztatach zapraszamy do stworzenia kręgu, wspólnej medytacji, podzielenia się swoją opowieścią krwi oraz utkania tej opowieści manualnie – stworzenie osobistego menstruacyjnego artefaktu. Kolejne opowieści połączą się w jedną, tworząc kolektywną opowieść krwi – Czerwony Namiot!

***

W rdzennych kulturach Afryki, Azji, południa Europy oraz obu Ameryk znana była idea czerwonego namiotu, zwanego również namiotem księżycowym – wyizolowana przestrzeń wyłącznie kobieca, gdzie kobiety celebrowały miesiączkę. W związku z synchronią księżycową wszystkie kobiety danej wspólnoty miały okres w tym samym czasie, mogły więc razem celebrować moc płynącą z miesiączki, co okazywało się źródłem wyjątkowej społecznej siły i integracji. W zależności od kultury, praktyki czerwonego namiotu były różne – czasem związane z tańcem i ruchem, czasem bardziej statyczne, często jednak mistyczne i duchowe. Wierzono, że czas miesiączki jest dla kobiety czasem nie tylko większego i głębszego połączenia ze sobą, ale również̇ z liną przodków i przodkiń. Dlatego też kobiety w tym czasie modliły się, medytowały nad potrzebami oraz szukały rozwiązania problemów nie tylko dla siebie, ale również, a często przede wszystkim, dla całej społeczności.

Wieki tradycji patriarchalnej odcięły kobiety od cykliczności ich ciał oraz ztabuizowały miesiączkę oraz samą krew miesięczną. Nie dyskutuje się o niej publicznie, zazwyczaj kobiety ukrywają fakt, że mają okres, nie lubią, a czasem wręcz nienawidzą własnych miesiączek. Traktują okres jako „zło konieczne”, które często związane jest ze wstydem. Obecnie nie jest tajemnicą również fakt, że doświadczenie menstruacyjne to nie tylko doświadczenie kobiece. Jest to również doświadczenie osób transpłciowych. Czasem takie, za którym tęsknią, a którego mieć nie mogą, czasem zaś dysforyczne i absolutnie niepożądane.  

Ćwiczenia z Krwawienia to czas na odkrycie menstruacyjnej wspólnoty i siły z niej płynącej.

***

Iza Moczarna-Pasiek – artystka wizualna, feministka, aktywistka zaangażowana w działania na rzecz praw kobiet. W swoich pracach i działaniach eksploruje kobiecość – jej ideę, symbole i atrybuty, manifestacje i przemilczenia. Zaangażowana w wiele projektów związanych z kulturowym tabu wokół kobiecości – m.in. starość, otyłość, choroba nowotworowa. Autorka pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005, w któtym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „ciĘcie”, w którym modelkami są kobiety, które utraciły włosy na skutek chemioterapii, „Hardej Wenus – szkice”, gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety oraz „Syreniego Śpiewu”, gdzie eksploruje kobiecą starość.

Jak sama podkreśla, pochodzi z rodziny, w której silna kobieca energia przepływa z pokolenia na pokolenie: jej prababcia miała trzy siostry, jej babcia miała ich cztery, zaś mama była średnią z trzech sióstr i sama urodziła trzy córki. Najmłodsze pokolenie kobiet w rodzinie Izy to jej córka i córki jej siostry.

Więcej informacji: http://www.moczarna-pasiek.com.pl/

Więcej o projekcie „Czerwony namiot. Ćwiczenia z krwawienia”: https://www.facebook.com/Czerwony-Namiot-Ćwiczenia-z-Krwawienia-115568439989489/

***

CZERWONY NAMIOT. ĆWICZENIA Z KRWAWIENIA
28.11 SB, GODZ. 11.00-14.00

29.11 ND, GODZ. 11:00-14:00
SPICHLERZ
zapisy: [email protected]

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.