Co, gdzie, kiedy?

Sobota, 7 września

Narodowe czytanie klasyków polskiej noweli – 
12.00 – Muzeum Nowoczesności /Knosały/, Narodowe Czytanie, klasyki polskiej noweli: głośne czytanie w wykonaniu Piotra Machalicy oraz „Versorium” – występ muzyczny w wykonaniu Jarka Kordaczuka oraz Izabeli Kościeszy i otwarty mikrofon.
Wydarzenia towarzyszące:
➡️11.00-13.00 – Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur /Zamek/, ekspozycja wybranych nowel oraz
Stary Ratusz WBK, okolicznościowa wystawa i nowelowe maszynopisy – stanowisko z maszynami do pisania, gdzie będzie można przepisywać fragmenty nowel.
12.00-15.00 – Miejskia Biblioteka nr 6 /Jarocka/, Stowarzyszenie Kloszart organizuje Artystyczny Piknik Sąsiedzki J A R O T Y ART & JOY, będą gry i zabawy dla dzieci, dużo miłej dla ucha muzyki, miejsce do odpoczynku lub czytania książki. W programie: 
12.00 – Trening Otwarty Olsztyńskiego Teatru Ulicznego
13.30 – Narodowe Czytanie nowel z aktorami 
14.00 – koncert muzyczny duetu: Matylda Świerczyńska i Andrzej Śleszyński. 
17.00 – Teatr Stefana Jaracza /1 Maja/, na Scenie Kameralnej podczas tegorocznego Narodowego Czytania zaprezentowane zostanie „Sanatorium pod klepsydrą” Bruno Schulza –  reżyseria Cezary Ilczyna, który wystąpi na scenie obok Mariana Czarkowskiego i Pawła Parczewskiego. 

  7.00 – Skansen w Olsztynku, Warmińsko-Mazurski Rajd na Orientacje Abentojra 2029 – warmińska przygoda.
  9.00 – Ośrodek Doradztwa Rolniczego /Jagiellońska/, XXVI Jesienne Targi Rolnicze  "Wszystko dla rolnictwa".
  9.00 – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny /Trylińskiego/, charytatywna impreza biegowa:  Uskrzydleni w biegu – Business Run Olsztyn Heroes 2019. 
  9.00 – Urania oraz sala gimnastyczna LO 7?Krasickiego/, turniej piłki ręcznej juniorów i juniorów młodszych Olsztyn Handball Cup 2019.
10.00 – plaża miejska. Festiwal Rodziny Towarzystwa Pryjaciół Dzieci z okazji 100 lat tpd w Polsce: występy artystyczne, koncerty, loteria fantowa i warsztaty.  
11.00 – Stary Ratusz WBK, Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – „Polski splot”: „Wokół Starego Ratusza” – gra terenowa, która przybliży kilkusetletnią historię budynku oraz sylwetki ludzi upamiętnionych na terenie olsztyńskiej starówki.   
12.00 – CEiIK /Parkowa/, wernisaż wystawy Anny Piórek „Odcienie impresji”.  
12.30 –  Teatr Lalek /parking przy Dekadzie/, startuje „Spacerownik Teatralny” tropami bajek i baśni – przy placu Bema znajdowała się pierwsze siedziba Teatru.
17.00 – Muzeum Warmii i Mazur /Zamek/, koncert „Muzyka powojennej Warszawy”: muzyczne wspomnienie twórców i wykonawców takich jak Stanisław Grzesiuk, Mieczysław Fogg, Kapela Czerniakowska, Jerzy Petersburski, Fanny Gordon i Zygmunt Białostocki.  
18.30 –  Teatr Lalek /Głowackiego/, wystawa prac Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej pt. „Z Duchem (do) Teatru”.

Niedziela, 8 września

  8.00 – Plac Jana Pawła II, Milko Mazury MTB Etap 9 Olsztyn – Warmińskie Ścieżki
  9.00 – Ośrodek Doradztwa Rolniczego /Jagiellońska/, XXVI Jesienne Targi Rolnicze  "Wszystko dla rolnictwa".
  9.00 – Urania oraz sala gimnastyczna LO 7?Krasickiego/, turniej piłki ręcznej juniorów i juniorów młodszych Olsztyn Handball Cup 2019.
10.00 i 11.00 – Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, 142. rocznica Objawień Maryjnych oraz 53. Dożynki Archidiecezjalne: rozpoczęcie uroczystości przy źródełku oraz uroczysta msza św. na błoniach gietrzwałdzkich.
10.30 – Lotnisko w Dajtkach, Devil-Cars organizuje event, podczas którego można usiąść za kółkiem luksusowych aut i wesprzeć Fundację Przyszłość dla Dzieci. Do Olsztyna zwitają: Ferrari F430, Lamborghini Gallardo, Aston Martin DB9, Nissan GTR, KTM X-BOW, ARIEL ATOM, Porsche 911 Carrera, Ferrari Italia, Ford Mustang GT oraz Subaru Impreza WRX. 
12.00 – Awangarda Bis /Targ Rybny/, Godziny dla Rodziny: zabawy, nauka tańca, zajęcia plastyczne oraz zestaw bajek. 
 
Poniedziałek, 9 września

15.30 – Stary Ratusz WBK, Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – „Polski splot”: „Wokół Starego Ratusza” – gra terenowa, która przybliży kilkusetletnią historię budynku oraz sylwetki ludzi upamiętnionych na terenie olsztyńskiej starówki.
15.30 – Stary Ratusz WBK, „Powakacyjna wymiana książek”.
18.00 – Spółdzielcza Rada Osiedla „Jaroty” /Jaroszyka/, podsumowanie konkursu pod hasłem „Balkony w kwiatach” i wręczenie nagród właścicielom wyróżnionych balkonów. 

Wtorek, 10 września

15.30 – Stary Ratusz WBK, Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – „Polski splot”: „Wokół Starego Ratusza” – gra terenowa, która przybliży kilkusetletnią historię budynku oraz sylwetki ludzi upamiętnionych na terenie olsztyńskiej starówki.
15.30 – Stary Ratusz WBK, „Powakacyjna wymiana książek”.

Środa, 11 września

10.00 – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny /Trylińskiego/, spotkanie przedsiębiorców i naukowców z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które łączy świat nauki i biznesu.  
19.00 – Galeria Sowa /Zamkowa/, koncert: Pierluigi Petricca, blues prosto z Włoch. 

Czwartek, 12 września

11.00 – Stary Ratusz WBK, wernisaż wystawy „Sztuka radości – ciąg dalszy” Katarzyny Kaczmarek. 
17.00 – Kamienica Naujacka /Dąbrowszczaków/, Warsztaty: Malarstwo Spontaniczne.
21.00 – Galeria Sowa /Zamkowa/, Salsa Latina Fiesta.

Sobota, 14 września

Dzień Absolwenta UWM
10.40 i 11.00 – spotkanie na Promenadzie Absolwentów przy głazie poświęconym pamięci studentów i nauczycieli akademickich oraz spotkanie z władzami Uczelni i Stowarzyszenia Absolwentów UWM.
11.00 – Muzeum Warmii i Mazur /Zamek/, Polski splot – Europejskie Dni Dziedzictwa. 
18.00 – Park Jakubowo, Potańcówka – zabawa przy dynamicznej muzyce i wspólnym śpiewaniu: Walerian „Walerek” Ostrowski, Grażyna „Grażka” Bałabańska i Stefan Kulawczuk.
22.00 – Pijana Czapla /Górna/, dużo dobrego techno.

Niedziela, 15 września
 
12.00 – Galeria Sztuki Bwa /Pisudskiego/, oprowadzanie po aktualnych wystawach: Stefan Gierowski "Pustka i światło. Rzecz o kolorze" oraz Mariusz Gutowski "Cichy krzyk".
12.00 – Dom „Gazety Olsztyńskiej” /Targ Rybny/, Europejskie Dni Dziedzictwa – splot niesprzyjających okoliczności wokół plebiscytu na Warmii i Mazurach: zwiedzanie wystawy „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) oraz warsztaty edukacyjno-plastyczne, których motywem będą warmińskie hafty i wyroby tkackie. 
12.00 – Awangarda Bis /Targ Rybny/, Godziny dla Rodziny: zabawy, nauka tańca, zajęcia plastyczne oraz zestaw bajek.
12.00 – CRS Ukiel /Kapitańska/, IV Ukiel Olsztyn Półmaraton, kibicowanie śmiałkom, którzy zmierzą się z dystansem 21,1 km! 
19.00 – Filharmonia Warmińsko-Mazurska /Głowackiego/, koncert: LemON Akustycznie – w wyjątkowych aranżacjach akustycznych zabrzmią najpiękniejsze utwory zespołu ze wszystkich albumów studyjnych. 

Poniedziałek, 16 września

19.00 – Galeria Sowa /Zamkowa/, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bluesa koncert Free Blues Band Tribute to Deep Purple. 

Wtorek, 17 września

Aula I LO im. Adama Mickiewicza, spotkanie z Jędrzejem Cytawą, mistrzem świata i rekordzistą Guinnessa w zapamiętywaniu – szkolenie dzieci i rodziców, jak szybko uczyć się języków, jak zapamiętywać.

Środa, 18 września

17.00 – Książnica Polska /Plac Jana Pawła II/, spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak z okazji nadania tytułu Zasłużonego Członka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP i promocji książki pt. „Dom Pierwszy – Dom Drugi”. Rozmowę poprowadzi red. Robert Lesiński. 

Czwartek, 19 września

11.00 – WBP /1 Maja/, konferencja naukowa „Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-2019” z okazji obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach. 
16.45 – Biblioteka dzieci i Młodzieży /1 Maja/, Wszystko się zmienia – w cyklu Popołudnie w Piątce pożegnanie tego, co stare i zaakceptować to, co nowe.
17.00 – Kamienica Naujacka /Dąbrowszczaków/, Warsztaty: Malarstwo Spontaniczne.
18.00 – Galeria Sztuki BWA /Piłsudskiego/, wernisaż wystawy "Czas wytchnienia" autorstwa Elwiry Iwaszczyszyn.
21.00 – Galeria Sowa /Zamkowa/, Salsa Latina Fiesta.
 
Piątek, 20 września

20.00 – Przystań Warmia /Żeglarska/, koncert zespołu Cisza Jak Ta.