Nowa diecezja greckokatolicka w Olsztynie i nowy biskup

  • 30.11.2020, 13:13
  • mgres
Nowa diecezja greckokatolicka w Olsztynie i nowy biskup
Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła komunikat, w którym poinformowała, że papież Franciszek ustanowił nową eparchię (diecezję) olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce z siedzibą w Olsztynie.

Pierwszym jej biskupem mianował dotychczasowego proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu, a zarazem dziekana koszalińskiego – ks. Arkadiusza Trochanowskiego.

– To dobra wiadomość dla naszych wiernych. Rezydujący w Olsztynie biskup będzie miał bezpośredni kontakt z naszymi kapłanami i wiernymi na Warmii, Mazurach i Pomorzu. Cieszę się z tej decyzji papieża Franciszka, który pozytywnie odpowiedział na potrzeby duszpasterskie naszego Kościoła w Polsce – stwierdził ks. arcybiskup Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. – Ksiądz biskup nominat dał się poznać jako kapłan miłujący Boga i zaangażowany w dzieła ewangelizacyjne duszpasterz. Przez wiele lat pełnił funkcje Przewodniczącego Wydziału ds. Dzieci i Młodzieży eparchii wrocławsko-gdańskiej i kapelana sportowców. Dobrze sprawdzał się jako dziekan dekanatu koszalińskiego. Podczas pracy duszpasterskiej wybudował z wiernymi cerkiew w Szczecinku, gdzie przez lata duszpasterzował. To dobry wybór – powiedział ks. biskup Włodzimierz Juszczak OSBM, dotychczasowy przełożony biskupa-nominata, ordynariusz nowej eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Nowa jednostka administracyjna Kościoła greckokatolickiego w Polsce została utworzona poprzez wydzielenie terytorium od dotychczas działających w Polsce archieparchii przemysko-warszawskiej oraz eparchii wrocławsko-gdańskiej. Terytorium nowej eparchii pokrywa się z granicami rzymskokatolickich metropolii: warmińskiej, gdańskiej i białostockiej oraz diecezji płockiej z metropolii warszawskiej. Do czasu objęcia eparchii przez biskupa nominata Arkadiusza Trochanowskiego administratorem apostolskim będzie metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe