Koronawirus. Sądy gotowe do zdalnych rozpraw i posiedzeń

  • 01.12.2020, 11:35
  • mgres
Koronawirus. Sądy gotowe do zdalnych rozpraw i posiedzeń
Sąd Okręgowy w Olsztynie, a także podległe mu funkcjonalne sądy rejonowe są już sprzętowo i technicznie przygotowane do przeprowadzania rozpraw i posiedzeń na odległość.

Taką możliwość daje wdrożony właśnie nowy system informatyczny oparty o oprogramowanie Jitsi, który umożliwia sądom przeprowadzenie rozprawy za pomocą połączenia wideokonferencyjnego z jednoczesnym przekazem obrazu i dźwięku, bez potrzeby fizycznej obecności w budynku sądu. - Warto przy tym podkreślić, że zastosowane do tego rozwiązanie charakteryzuje się łatwością w obsłudze oraz brakiem konieczności wcześniejszego pobrania lub instalowania jakiegokolwiek oprogramowania po stronie uczestnika postępowania, ponieważ program uruchamia się w przeglądarce internetowej - informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Obecnie wszystkie sale rozpraw w sądach okręgu olsztyńskiego są już wyposażone w sprzęt komputerowy umożliwiający prowadzenie wideokonferencji, natomiast osoba z zewnątrz do uczestnictwa w zdalnej rozprawie potrzebuje jedynie dowolnego komputera, tableta lub smartfona oraz standardowego łącza internetowego.

- W stosownym zawiadomieniu lub wezwaniu o terminie rozprawy zdalnej Sąd informuje obywatela także o tym, że link do wideokonferencji zostanie przesłany na wskazany przez niego wcześniej adres poczty elektronicznej w dniu rozprawy. Następnie ten link należy uruchomić w przeglądarce internetowej punktualnie w dniu i godzinie wskazanej w sądowym wezwaniu lub zawiadomieniu - dodaje Dąbrowski-Żegalski
Aktualnie zdalne rozprawy za pośrednictwem nowego systemu informatycznego zaczynają być realizowane w sprawach cywilnych.
Pierwsza taka cywilna rozprawa w trybie zdalnym została przeprowadzona już w dniu 18 listopada 2020 r. w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sąd uzyskał wówczas połączenie wideokonferencyjne z Prokuratorią Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Dwie kolejne rozprawy cywilne, które mają być przeprowadzone przy pomocy wideokonferencji, zostały wyznaczone na dni 3 i 7 grudnia 2020 r. Planowane jest wówczas połączenie wideokonferencyjne z biegłym sądowym, a także z jedną osobą, która ma być przesłuchana w charakterze świadka.

 

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe