Zarząd województwa zatwierdził dofinansowanie na przebudowę hali Urania w Olsztynie

  • 15.12.2020, 14:24
  • mgres
Zarząd województwa zatwierdził dofinansowanie na przebudowę hali Urania w Olsztynie
Hala Urania zmieni swoje oblicze. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził 132 mln zł dofinansowania na przebudowę i rozbudowę hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie.

Dodatkowe środki zostały pozyskane z Unii Europejskiej. Było to możliwe w wyniku negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

 

Obiekt na miarę XXI wieku

– Negocjacje nie były łatwe, ale po wielu rozmowach zdołaliśmy przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do naszego pomysłu – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – W ten sposób powstanie najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach, w którym będą mogły się odbywać najważniejsze imprezy o charakterze sportowym czy kulturalnym. Myślę, że decyzja o przebudowie jest równie ważna, jak ponad 40 lat temu, kiedy powstawała hala Urania. Po tylu latach obiekt w końcu zasłużył na gruntowną modernizację.

W przypadku hali Urania przedsięwzięcie będzie polegać na przebudowie i rozbudowie hali wraz z budową krytego lodowiska zewnętrznego. Dochodzi do tego parking podziemny, postój naziemny, zagospodarowanie zieleni i małej architektury  W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów. Główna kopuła
będzie wyposażona w nowe nagłośnienie i oświetlenie, przydatne do organizacji imprez kulturalnych. Natomiast zaplecze konferencyjne służyć będzie organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne. W bryle A zlokalizowana zostanie także część komercyjna i restauracyjna.

Dodatkowe pomieszczenia dla sportowców
Bryła główna zostanie skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście.
Mieścić się tam będzie sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana będzie wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.
Zmianie ulegnie także zagospodarowanie wokół budynku. Powstaną drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana zostanie zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.Wartość całkowita projektu wynosi ponad 190 mln zł, natomiast dofinansowanie wynosi ponad 132 mln zł. Modernizacja hali Urania powinna zakończyć się jesienią 2023 roku

 

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe