Rzeźba "Macierzyństwo" znalazła tymczasowe schronienie

  • 16.02.2021, 20:51
  • mgres
Rzeźba "Macierzyństwo" znalazła tymczasowe schronienie
Słynna rzeźba została zabrana sprzed dawnego hotelu koło dworca. Przewieziono ją z terenu przy pl. Konstytucji 3 Maja do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa.

Aby przetransportować zabytkową rzeźbę, niezbędny był dźwig i ciężarówka. Teraz dzieło będzie bezpiecznie czekać na terenie RCB przy ul. Augustowskiej.

- Wkrótce mieszkańcy będą mogli zdecydować o jej nowym miejscu – zapowiada Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Mieszkańcy niedawno proponowali poprzez Internet nową lokalizację rzeźby. Łącznie wpłynęło ponad 20 propozycji poprzez e-mail oraz kilkanaście Facebookowo. Teraz sprawdzimy zaproponowane miejsca m.in. pod względem własności gruntu oraz przebiegu podziemnych sieci - co ma wpływ na możliwość umiejscowienia obiektu. Następnie zaproponujemy sondę.

W stolicy Warmii i Mazur są dwie rzeźby zatytułowane "Macierzyństwo". Jedna z nich stoi na pl. Jana Pawła II przed ratuszem.

Autorem obu odlewów z brązu jest Kazimierz Zieliński. W twórczości artysty najważniejsze miejsce zajmował akt kobiecy - to był główny motyw jego zainteresowań. Najważniejsze z prac Zielińskiego można oglądać m.in. w Kopenhadze, Warszawie i właśnie w naszym mieście. Olsztyńskie rzeźby powstały w 1978 roku.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe