Olsztyn solidarny z Białorusią

  • 24.03.2021, 14:12
  • mgres
Olsztyn solidarny z Białorusią
Stolica Warmii i Mazur symbolicznie przyłącza się do akcji wsparcia białoruskich obywateli, upominających się o demokratyczne swobody. 25 marca dwa historyczne obiekty Olsztyna - ratuszowa wieża i obserwatorium astronomiczne - zostaną symbolicznie podświetlone.

#LightForBelarus to akcja zainicjowana m.in. przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza. Jej marcowa odsłona będzie już drugim takim przedsięwzięciem. Poprzednio została zrealizowana we wrześniu minionego roku.

- Zachęcamy wszystkie instytucje, organizacje i ludzi dobrej woli do przyłączenia się do akcji - mówi Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. - To okazja, aby okazać solidarność i wsparcie dla demokratycznych i wolnościowych dążeń społeczeństwa Białorusi.

25  marca jest wyjątkową datą. To rocznica proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej, wówczas jest obchodzony Dzień Wolności Białorusi – święto przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej.

Podczas wydarzenia wykorzystywana jest historyczna flaga Białorusi, czyli trzy równej wielkości pasy: dwa białe i czerwony pomiędzy nimi. Jest używana przez opozycję w czasie obecnych protestów jako symbol białoruskiej państwowości.

Jak zachęca Narodowe Centrum Kultury, do akcji można dołączyć nie tylko oświetlając obiekty w biało-czerwono-białe barwy. Można np. wywiesić historyczne, białoruskie flagi albo wydrukować i wywiesić plakaty. Informacje o akcji oraz materiały promocyjne są dostępne na stronie internetowej NCK.

Podczas pierwszej odsłony akcji - 12 i 13 września 2020 roku - na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe