Trwa przebudowa hali Urania

  • 19.11.2021, 09:34
  • mgres
Trwa przebudowa hali Urania
Elementy konstrukcji nowej Uranii są coraz bardziej widoczne. Planowane oddanie do użytku przebudowanej hali widowiskowo-sportowej to 2023 rok.

Z każdym dniem postęp prac związany z powstaniem odnowionej hali jest coraz bardziej widoczny. Dotyczy to nie tylko kończących się prac rozbiórkowych, ale także powstających nowych elementów, które będą podstawą oczekiwanego obiektu. - Wiemy, że pracy jest bardzo dużo - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który we wtorek (16 listopada) odwiedził plac budowy. - Wykonawca ma bez wątpienia bardzo napięty harmonogram. Sprawy na pewno nie ułatwia sytuacja na rynku, czy trudności w zakontraktowania materiałów oraz podwykonawców niezbędnych do realizacji tak dużego i złożonego przedsięwzięcia.

W tej chwili najbardziej widocznym elementem, jaki można dostrzec spoza ogrodzeń placu budowy jest charakterystyczny pierścień i kolumny, czyli pozostałość po dawnej Uranii. Ta konstrukcja pozostanie i będzie wykorzystana przy wznoszeniu głównej bryły odnowionej hali.  - Zostanie powiększona o 12 metrów w porównaniu do tej poprzedniej - wyjaśnia rzecznik prasowy grupy Mirbud SA, Paweł Bruger. - W tej dodatkowej przestrzeni znajdą się dodatkowe pomieszczenia.

Urania w nowej odsłonie będzie zwieńczona kopułą identyczną, do jakiej przyzwyczaili się mieszkańcy przez ponad cztery dekady funkcjonowania hali. Cały czas trwają prace projektowe nowego dachu, które powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.

Na placu budowy widoczne są natomiast prace związane z niezbędną wymianą gruntów oraz wylewaniem fundamentów pod nową bryłę, w której będzie się mieścić m.in. nowa, mniejsza hala na 500 osób, podziemny garaż oraz lodowisko. Przyjęte rozwiązania sprawią, że nowa Urania będzie obiektem ekologicznym. - Montujemy gruntowy wymiennik ciepła, poza tym na dachu lodowiska będą zamontowane panele energetyczne - mówi kierownik kontraktu, Andrzej Rosocha. - Cały system wentylacji, klimatyzacji będzie połączony w jeden organizm. Całość będzie bez wątpienia przyjazna środowisku.

Całość prac ma wartość prawie 195 mln złotych, z czego ponad 130 mln złotych to wsparcie unijne.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe