"Lalki" (znów) wśród najlepszych

  • 18.05.2022, 09:47
  • mgres
"Lalki" (znów) wśród najlepszych
Znamy wyniki 33. edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Wśród najlepszych znalazły się teksty powstałe w Pracowni Dramatu Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Organizatorem konkursu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Do finałowego etapu przedsięwzięcia zakwalifikowały się aż trzy teksty powstałe w stolicy Warmii i Mazur.

- Celem konkursu było pozyskanie i nagrodzenie nowych, wartościowych tekstów dramatycznych, kierowanych do odbiorców dziecięcych i młodzieżowych, do 16. roku życia - mówi kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Joanna Żygowska, jurorka konkursu. - To teksty przeznaczonych dla scen m.in. dramatycznych i lalkowych.

Wśród piątki laureatów znalazł się Michał Kaźmierczak ze sztuką "(nie)zapomniana historia". Spektakl - wraz z dwoma innymi - dostał II nagrodę.

- Scena jest łąką, na źdźble trawy kołyszą się Badylarka i Trzmiel - opisuje tekst w swojej rekomendacji jurorka, Joanna Krakowska. - Kiedy obok przechodzi Starszy Pan, zaczynają z nim rozmowę. Okazuje się, że Starszy Pan ciągle o czymś zapomina i boi się, że pewnego dnia zapomni o wszystkim. Rozmowy trójki bohaterów krążą więc wokół pamięci, z problemów z nią wynikają zabawne nieporozumienia, a nieoczekiwane przygody zdarzają się dzięki zapomnieniu o tym, że są niemożliwe. Sztuka jest jednocześnie melancholijna i czuła, opowiadając o godzeniu się z tym, co nieuchronne - o starości i śmierci.

Przez rok od daty ogłoszenia werdyktu konkursu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu będzie dysponować wyłącznym prawem do zrealizowania prapremiery nagrodzonych i wyróżnionych tekstów.

Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowały się także dwa inne teksty powstałe w Pracowni Dramatu Olsztyńskiego Teatru Lalek. To "Muzeum Drzew" Katarzyny Matwiejczuk oraz "Koral i Welonka" Karoliny Sadowskiej.

Pracownia Dramatu to inicjatywa, którą powołał dyrektor OTL Andrzej Bartnikowski w kwietniu 2016 roku. Od tego czasu grupa olsztyńskich pisarzy przekształca się w dramatopisarzy. Zadaniem pracowni jest nie tylko zgromadzenie osób piszących, ale też umożliwienie prezentacji tych dzieł.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe