Nowy SOR na miarę XXI wieku

  • 01.06.2022, 19:26 (aktualizacja 01.06.2022, 19:29)
  • mgres
Nowy SOR na miarę XXI wieku
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie rusza nowa wielka inwestycja. Powstanie tam szpitalny kliniczny oddział ratunkowy, którego zadaniem będzie przede wszystkim kompleksowa obsługa urazu wielonarządowego i zmniejszenie kalectwa pourazowego.

W środę 1 czerwca na briefingu prasowym o projekcie poinformowali marszałek Gustaw Marek Brzezin, dyrektor szpitala Irena Kierzkowska i wicemarszałek Marcin Kuchciński.

Rozbudowa szpitala

– Dzięki konsekwentnym staraniom zarządu województwa do skutku dojdzie teraz jedna z najważniejszych inwestycji szpitalnych, a także jedna z najważniejszych w regionie w ogóle – mówił marszałek Brzezin. – Szacunkowa wartość projektu to blisko 78 mln zł. Uzyskaliśmy dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 65 mln zł. Cieszymy się, że w oczywisty sposób strategiczny charakter tej inwestycji zyskał taką rangę również w oczach oceniających wnioski. Zapewniamy wkład własny w wysokości 13 mln zł.

Projekt zakłada rozbudowę budynku szpitalnego o południowe skrzydło połączone z budynkiem głównym szpitala oraz budynkiem bloku operacyjnego. Powstanie trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 3,5 tys. mkw. do sprawnego ratowania życia na Warmii i Mazurach.

– To szczęśliwy dzień dla szpitala, bo to też bardzo dobrze przemyślana inwestycja i potrzebna w turystycznym regionie, który odwiedza tylu gości – mówiła dyrektor Irena Kierzkowska.

Autorzy wniosku podkreślają rolę inwestycji w natychmiastowym działaniu w przypadkach wystąpienia zdarzeń masowych, przy dużym odsetku wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością, jednym z najwyższych wskaźników wypadkowości w rolnictwie, przy licznych akwenach i kąpieliskach, a także przy bogatym i stale rozrastającym się kalendarzu znanych wydarzeń przyciągających tłumy uczestników.

– Zatrudnię wszystkich chętnych do pracy w ratownictwie i chcących się kształcić w tym kierunku, bo ratownictwo medyczne to trochę niechciane dziecko systemu, a studenci niechętnie wybierają tę specjalizację – mówiła dyrektor Kierzkowska. – Liczę, że nowoczesne miejsce, dobrze skomunikowane ze szpitalnym oddziałem ratunkowym i lądowiskiem dla helikopterów, będzie służyć pacjentom, a także przyszłej kadrze medycznej.

W projekcie przewidziano pomieszczenia na:

- Szpitalny Kliniczny Oddział Ratunkowy,

- Oddział Kliniczny Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa,

- Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Oddziały będą korzystały z projektowanego podjazdu dla specjalistycznych środków transportu (dwie karetki jednocześnie), chronionego przed wpływem czynników atmosferycznych poprzez zastosowanie bram szybkobieżnych obsługiwanych automatycznie oraz istniejącego lotniska dla helikopterów LPR. Ważnym aspektem jest praca zespołu urazowego, który w zależności od rodzaju obrażeń pacjenta korzysta z konsultacji specjalistycznych np. laryngologicznych, okulistycznych, ginekologicznych, kardiochirurgicznych i innych. Poza tym usytuowanie SKOR w centralnym miejscu szpitala zapewnia zespołowi urazowemu szybki dostęp do badań USG, USG-Dopler, RTG, echokardiografii, angiografii i radiologii interwencyjnej, diagnostyki laboratoryjnej, badań endoskopowych, tomografii, rezonansu magnetycznego.

– Liczymy, że przetarg odbędzie się szybko i wkrótce ruszy inwestycja, która będzie służyć mieszkańcom regionu i odwiedzającym nas licznie gościom – mówi wicemarszałek Marcin Kuchciński. – Liczymy, że za dwa lata oddamy ją do użytku.

mgres

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe