Prezydent Litwy docenił pamięć o Grunwaldzie

  • 06.07.2022, 19:43 (aktualizacja 06.07.2022, 19:47)
  • IL
Prezydent Litwy docenił pamięć o Grunwaldzie
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin został odznaczony przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę Krzyżem Oficerskim Orderu Za Zasługi dla Litwy. Odznaczenie odebrał w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w środę 6 lipca podczas obchodów Dnia Państwowości.

To wysokie litewskie odznaczenie państwowe zostało przyznane marszałkowi Brzezinowi za podtrzymywanie polsko-litewskiego braterstwa i pielęgnację pamięci o wspólnej chwale Bitwy pod Grunwaldem.

To zaszczytne wyróżnienie potwierdza, jak ważna jest pamięć o wspólnym dziedzictwie historycznym, a także podkreśla międzypaństwową rolę naszych działań na polach pod Grunwaldem – mówi Gustaw Marek Brzezin. – Jest też kolejnym przejawem ugruntowanych już dobrych relacji między Polską a Litwą, co cieszy w każdym kontekście.

Analogiczne odznaczenie odebrał tego dnia również Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ceremonię zorganizowano w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w ramach obchodów Dnia Państwowości, który jest litewskim świętem narodowym ustanowionym dla uczczenia pamięci o koronacji króla Mendoga - pierwszego i jedynego króla Litwy, żyjącego w pierwszej połowie XIII w. i uznawanego przez Litwinów za twórcę państwa litewskiego.

il_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe