Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:25

Historia Olsztyna i okolic

Szlakiem dawnych cmentarzy
Szlakiem dawnych cmentarzy

W miejscowości Zerbuń i Biesowo znajdują się zabytkowe cmentarze. Pokazują historię Warmii. Biesowo to wieś położona na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Pojezierza Mrągowskiego, nad południowym brzegiem jeziora Tejstymy. Wieś powstała w 1354 roku jako dobra szlacheckie. Obejmowała wówczas 60 łanów gruntów na prawie chełmińskim z 10 latami wolnizny. Właściciele – rycerze: Mikołaj i Santirme – podzielili nadany obszar w ten sposób, że na 20 łanach założyli folwark: późniejsze Biesówko, zaś na pozostałych 40 łanach osadzili chłopów, którzy byli zobowiązani do pracy w folwarku. Ponadto rycerze otrzymali zezwolenie na założenie młyna na prawie chełmińskim. W 1486 roku Biesowo i Biesówko przeszły w posiadanie kapituły dobromiejskiej, a Biesówko zostało zamienione w wieś czynszową. W drugiej połowie XVI wieku powstała w Biesowie karczma. Wieś poważnie ucierpiała w czasie wojen szwedzkich – zarówno w 1633, jak i 1656 roku.

22.06.2022 23:10
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #17
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #17

– Pawełku nie dawaj mi żadnego zdjęcia, bo znalazłem w swoich szpargałach takie, które dostałem od kolegi ze szkoły średniej. Zobacz jakie fajne – Jacek Panas wyciągnął fotografię.

12.01.2020 11:54    5
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #16
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #16

Pewnego dnia przyszedł do mnie mój stryjek Ryszard. Rzadko mnie odwiedza, więc byłem bardzo ciekawy, co go sprowadza. Siedliśmy przy stoliku na wprost akwarium, popijając kwas chlebowy i rozpoczęliśmy rozmowę. Nie wiedziałem, że wujek jest fanem naszej historycznej rubryki. 

08.10.2019 08:48    4
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #15
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #15

Wśród rodzinnych pamiątek znalazłem zdjęcie, które w ogóle nie pasuje do naszej rodziny, gdy o nie zapytałem tata z uśmiecham powiedział: – Zanieś je Jackowi, jestem ciekawy czy będzie wiedział kiedy i gdzie zostało zrobione. Nie trzeba było mi dwa razy powtarzać. Jeszcze tego samego dnia zajechałem do mojego starszego, redakcyjnego kolegi.

23.09.2019 10:19    4
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #3
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #3

Gdy wyszli na grodowy podwórzec drużyna gotowała się do drogi. Za zbroje i hełmy służyły wojownikom skórzane kaftany, pikowane czapy i zwierzęce paszczęki. W rękach dzierżono tarcze z rodowym herbem. Orężem zaś były lekkie sulice, topory,  łuki a także drewniane pałki nasadzane żelaznymi gałkami, którymi Prusowie ciskali we wrogów z wielką siłą i precyzją.

21.09.2019 11:20    1
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #2
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #2

- Gdzieś się znowu podziewał gołowąsie?!- przywitał go surowo ojciec, gdy zdyszany Herko wpadł do grodu.

31.08.2019 12:08    1
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #14
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #14

Czytelnik przesłał do nas fotografię dawnego olsztyńskiego dworca. Poprosiłem Jacka Panasa, aby przybliżył historię stacji kolejowej i tamtych okolic.

12.08.2019 14:18    4
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #1
Herkus Monte. Opowieść krzyżacko-pruska #1

Dr Jacek Misztal jest historykiem, od jakiegoś czasu przygotowuje powieść dotyczącą przywódcy wielkiego powstania pruskiego z roku 1260 Herkusa Monte. Historia tejże postaci nieodłącznie wiąże się z regionem Warmii i Mazur. Przedstawiamy wam pierwszą część powieści, kolejne już niedługo.

29.07.2019 10:02    2
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #13
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #13

Znalazłem na strychu zdjęcie, na którym widniał dziwny obiekt. Natychmiast pojechałem do naszego redakcyjnego historyka amatora i wręczyłem mu fotkę.  Jacek tylko uśmiechnął się i zaczął opowiadać.

30.06.2019 10:12    3
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #12
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #12

Ostatnio miałem więcej czasu i skorzystałem z zaproszenia pana Jacka na kawę. Tak to się nazywało, ale po prostu poszliśmy na piwo do jedynej z najstarszych w Olsztynie piwiarni czyli do „Beczki”. Oczywiście z ciekawości zapytałem dlaczego wybrał ten lokal. – Wiesz Pawełku, gdy jeszcze nie było Ciebie na świecie, często zaglądałem tu z kumplami na piwko w kufelku.

02.06.2019 12:17
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #11
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #11

Byłem pewien, że Jacek – nasz redakcyjny historyk amator – jak za każdym razem, kiedy przynosiłem stare zdjęcia z widokiem nieznanego mi miejsca w Olsztynie, będzie marudził i wybrzydzał, ale pomyliłem się. Był spokojny i z zainteresowaniem obejrzał fotografię, na której widoczne są dwa budyneczki, a za nimi potężny gmach. Jakie to miejsce w Olsztynie?

13.05.2019 04:32    2
Przygodda z trucicielką i inne zbrodnie
Przygodda z trucicielką i inne zbrodnie

Jeśli wydaje nam się, że człowiek na przestrzeni wieków się zmienia, to jest to tylko częściowa prawda. Zawsze drzemią w nas pierwiastki dobra, ale z drugiej strony – tkwią zbrodnicze instynkty, choć z pewnością ma na to wpływ otoczenie, zwłaszcza rozwój cywilizacyjny. Tak było również ponad 100 lat temu w Olsztynie, rozwijającym się mieście z dużym garnizonem wojskowym, który przyciągał młodych mężczyzn oraz... prostytutki.

30.04.2019 09:27
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #10
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #10

Pan Jacek długo przyglądał się pocztówce. – Wiesz co? Przejdę po mieście, ale wygląda mi to na „Pekin” - zdębiałem. W Olsztynie „Pekin”?! Na rozwiązanie zagadki nie musiałem długo czekać. Na drugi dzień z samego rana pan Jacek zaprosił mnie na herbatę.

28.04.2019 13:10    6
Jak Pawełek historie Olsztyna poznaje #9
Jak Pawełek historie Olsztyna poznaje #9

– Drogi Pawełku! Mikołaj i Gwiazdor to duszki, skrzaty, albo jak kto woli święci, którzy na Boże Narodzenie wszystkim grzecznym dzieciom przynoszą i układają pod choinką świąteczne podarki. A na Wielkanoc? Przez wiele lat dzieci nic nie dostawały. Jednak patrząc w dalszą przeszłość, okazuje się, że do najmłodszych Warmiaków z okazji wiosennych świąt, prezenty przynosił zajączek. To ten miły pluszak, który obok jaja i baranka jest świątecznym symbolem. 

20.04.2019 12:22
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #8
Jak Pawełek historię Olsztyna poznaje #8

– Oj Pawełku, ty mnie wykończysz – Jacek jak zwykle zaczął narzekać, ale z zainteresowaniem obejrzał fotkę. – To zdjęcie na pewno zostało zrobione na początku XX wieku, kiedy w Olsztynie kursowały tramwaje i stał nowy ratusz. 

19.04.2019 23:10
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 13 km/h

NASZA GAZETA
Reklama
Dwie nowy wystawy w BWA Olsztyn Dwie nowy wystawy w BWA Olsztyn „Titanic” Anny Kutery  oraz „Powiem wszystkim, że płakałaś” Izabeli Chamczyk, to najnowsze propozycje BWA Olsztyn. Wernisaż wystaw zaplanowany jest na piątek, 8 marca.Najnowszy interdyscyplinarny i multimedialny projekt Anny Kutery zobaczyć będzie można w sali głównej.  „Titanic” „Titanic” to model zatrzymanego w połowie drogi statku. Opowieść o ludziach i ich cierpieniu, o dążeniach, przerwanych życiorysach, a także biografiach pisanych na nowo, wyznaczonych celach i szczytach, które nigdy nie zostaną zdobyte.Artystka wykorzystuje w swojej twórczości różnorodne artystyczne składniki i działania, elementy fotograficzne, rzeźbiarskie, przestrzenne, filmy. Dużą rolę w kreowaniu artystycznej wizji odgrywają przekazy medialne i ilustracje zaczerpnięte z mediów.Anna Kutera urodzona w Zgorzelcu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś ASP) we Wrocławiu, Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego (1972-1977). W latach 1973-1981 współorganizowała działalność Międzynarodowej Galerii Sztuki Najnowszej (prywatnej) i Galerii Sztuki Najnowszej w Klubie Studenckim „Pałacyk” we Wrocławiu. Od 1977 jest członkiem ZPAP Okręgu Wrocławskiego.„Powiem wszystkim, że płakałaś”Natomiast w sali kameralnej zaplanowano wystawę prac Izabeli Chamczyk.Inspiracją do prezentacji pt. „Powiem wszystkim, że płakałaś” była Kim Gordon, basistka i wokalistka zespołu Sonic Youth, jedna z pierwszych gitarzystek niezależnej sceny muzycznej w Stanach Zjednoczonych lat 80. Przecierała szlaki kobiety grającej w świecie męskich bandów, będąc jednocześnie artystką wizualną.Izabela Chamczyk ukończyła z wyróżnieniem malarstwo w Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu. Malarka – performerka – video artystka. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego.Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych.Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), wernisaż 8 marca, godz. 18. „Titanic” można zobaczyć do 14 kwietnia, a „Powiem wszystkim, że płakałaś” do 7 kwietnia. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.03.2024
Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego Wystawa obrazów i ilustracji Piotra Gnacińskiego - Zapraszamy na wernisaż wystawy „O byciu sobą” i spotkanie z jej autorem Piotrem Gnacińskim, który wygłosi prelekcję i podzieli się swoimi doświadczeniami z podróży po świecie – proponują bibliotekarze z Planety 11. Spotkanie uświetni występ zespołu muzycznego.Piotr Gnaciński to ilustrator, malarz, grafik, fotograf. Swoje obserwacje w formie obrazów i ilustracji interpretuje na swój kolorowy i pełen szczegółów sposób. Przywozi w ten sposób jedyne w swoim rodzaju pamiątki z podróży.- Przez lata jeździły ze mną cienkopisy kreślarskie i akwarela oraz szkicownik, zastępując przypadkowe skrawki papieru, które zamalowane nie zawsze były w stanie przetrwać trudy podróży – opowiadał Piotr Gnaciński o swoim malarskim zamiłowaniu. - Tak powstała wielka potrzeba tworzenia różnych form wizualnych. Nie bez znaczenia było także miejsce, bo zawsze dalekie mi było sterylne studio czy pracownia. Podróżowałem w różnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, a szkicownik był zawsze ze mną.I dodał: - Z czasem zacząłem nosić płótno, które zwinięte i doczepione do plecaka pozwalało mi malować tam gdzie najlepiej się czuję, czyli w terenie.Na wernisażu w Planecie 11 zagra zespół muzyczny w składzie: Kasia Skrzypczak – śpiew, Celina Kamińska – cajon, Arkadiusz Powolny – flety, dudy, Wojciech Sobieski – buzuki, gitara, Maciej Lubieniecki – śpiew, gitarą, bodhrán. Widzowie spodziewać się mogą muzyki irlandzkiej, ale nie tylko.Miejsce: Biblioteka Planeta 11 w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38), wernisaż odbędzie się 28 marca (czwartek) o godz. 16:30. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 roku.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.03.2024
Reklama