Sprawa dworca na finiszu

  • 17.05.2019, 11:56 (aktualizacja 21.05.2019, 19:33)
  • mgres
Sprawa dworca na finiszu Mat. własne Tak ma wyglądać nowy dworzec główny PKP
Wojewódzkie służby konserwatorskie kończą prace nad wydaniem kolejnej decyzji w sprawie losów dworca głównego w Olsztynie.

Konserwatorzy sprawą dworca zajmują się po zaleceniach wydanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, zapowiadają, że prace nad nową decyzją w sprawie przyszłości obiektu są już na ukończeniu i liczą, że postępowanie zostanie zakończone do końca maja.

Wojewódzkie służby konserwatorskie sprawą zajmują się po raz trzeci. Ma to związek z inicjatywą lokalnych stowarzyszeń, które dworzec w Olsztynie chcą wpisać do rejestru zabytków, by go uchronić przed zburzeniem i gruntownie wyremontować, by spełniał standardy nowoczesnego obiektu służącego pasażerom kolei i komunikacji autobusowej. W pierwszym i drugim postępowaniu konserwatorzy uznali jednak, że budynek dworca – oprócz wiat i części wyposażenia wewnętrznego – nie stanowi wartości zabytkowej.

Przypomnijmy, że sprawa była tak wiele razy rozpatrywana, bo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – po skargach lokalnych aktywistów – nakazywało postępowania powtórzyć. Powodem były błędy formalne. Przedstawiciele WUOZ zwracają uwagę, że minister kultury nie zakwestionował merytorycznej strony ich decyzji, czyli nie kwestionował, że dworzec nie powinien być zabytkiem, co może sugerować, że trzecia decyzja będzie podobna i dworzec znów nie zostanie uznany za zabytek.

Budynek dworca głównego PKP/PKS lata świetności ma już dawno za sobą. Oddany do użytku w 1971 roku dworzec był pierwszym obiektem integrującym komunikację autobusową oraz kolejową w Polsce.

mgres
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olsztyn
olsztyn 23.05.2019, 07:38
Jaki to zabytek 1971r. Żeby był z 1871 to może.. Skoro są takimi miłośnikami to niech sami go se remontują. A wy wybudujcie obok nowy elegancki, a ta ruina nich niszczeje.
Ludzie wy jesteście olsztyniakami , czy nie. Ludzie się śmieją, że tu taki mamy zabytek , że strach tam wchodzić. Inne miasta jakoś potrafią zrobić i są ładne i nie tak daleko. To szybciej zachodni powinien być zabytkiem tak czy nie ty miłośniku?

Pozostałe