Chcesz bardzo dobrze zarabiać? Klasa dekarska czeka na Ciebie!

  • 14.05.2020, 18:48 (aktualizacja 14.05.2020, 21:42)
  • Paweł Lik
Chcesz bardzo dobrze zarabiać? Klasa dekarska czeka na Ciebie!
Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie uruchomił nowy kierunek – Dekarz. To świetna propozycja dla tych, którzy szukają pewnej pracy i bardzo dobrych zarobków. Zajęcia prowadzone będą w ramach 3-letniej Branżowej Szkoły I stopnia. Wszystkim absolwentom gwarantujemy zatrudnienie. A najlepsi mogą liczyć na stypendia.

KIM JEST DEKARZ?
Dekarz to rzemieślnik zajmujący się kryciem i naprawą dachów przeznaczonymi do tego materiałami (między innymi dachówkami, blachą, papą, łupkiem czy strzechą).
W zależności od wykorzystywanych materiałów do budowy dachu dekarstwo można podzielić na specjalizacje:

1. Ciesielstwo - związane jest z obróbką drewna. W odróżnieniu od stolarza, cieśla wykonuje duże elementy konstrukcyjne budynków. Są to szalunki i stemplowania, konstrukcje wieńcowe, więźby dachowe, okna i drzwi, a nawet tarasy.

2. Dekarstwo - specjalizacja ta określa rzemieślnika zajmującego się kryciem dachów różnymi materiałami ich konserwacją i naprawą, a także montażem okien dachowych, wyłazów, świetlików oraz urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachu. Dekarz wykonuje także poszycie pod pokrycie dachowe.

3. Blacharstwo - wiąże się z obróbką i kształtowaniem elementów z blachy (pokryć dachowych, obróbek dekarskich, systemów orynnowania czy też okładzin elewacyjnych). Konstruowanie poszycia z różnych rodzajów blach szlachetnych (między innymi miedzianych, cynkowo - tytanowych) to szczyt umiejętności dekarskich, często z pogranicza metaloplastyki.

JAK ZOSTAĆ DEKARZEM?
Krok 1: Rozpocznij edukację w Szkole Branżowej I Stopnia w klasie dekarskiej.
Krok 2: Podejmij praktyki zawodowe i staż w firmie dekarskiej.
Krok 3: Zdaj egzamin zawodowy teoretyczny, praktyczny i otrzymaj prawo wykonywania zawodu oraz tytuł Czeladnika Dekarstwa.
Krok 4: Zdobywaj doświadczenie, bierz udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

DLA KOGO ZAWÓD DEKARZ?
1. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem i rzemieślnikiem w swojej branży, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny.
2. Dekarze pracują jako fachowcy do konkretnego zlecenia, czyli wykonują wolny zawód.
3. Praca wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Branża budowlana wciąż się rozwija: pojawiają się nowe materiały oraz technologie do ich zastosowania i co ważne! otrzymywania korzystnych zleceń nie wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności zdobyte w szkole.
4. Wykonywanie dachu jest nie tylko pracą rzemieślniczą. Często balansuje na granicy artyzmu.
5. Dekarze pracują na wysokości - jeśli nie masz lęku wysokości to może być idealna praca dla Ciebie.

 

Paweł Lik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe