Rocznica wyborów z 1989 roku

  • 04.06.2019, 14:48 (aktualizacja 04.06.2019, 17:05)
  • mgres
Rocznica wyborów z 1989 roku Mat. własne Wykonanie hymnu na schodach ratusza
W Olsztynie rozpoczęły się obchody 30. rocznicy wyborów z 1989 roku. Część przedsięwzięć realizowana będzie do końca czerwca.

Do ostatniego dnia miesiąca na pl. Jana Pawła II 1 będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 w Olsztynie". Towarzyszy jej folder informacyjny z tekstem prezentowanym na wystawie. Foldery są w siedzibie Urzędu Miasta Olsztyna, Urzędu Stanu Cywilnego oraz na ławkach ustawionych na placu przed ratuszem.

- Wystawa składa się z tekstu przygotowanego przez dr hab. Ryszarda Tomkiewicza z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, w syntetyczny sposób przybliżającego historię oraz okoliczności przeprowadzenia w Olsztynie wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku - wyjaśnia Leszek Wawrykiewicz z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. - Został zilustrowany wyborem dokumentów, fotografii, rysunków, ulotek oraz wycinków prasowych z 1989 roku, ukazujących jak wyglądały te wybory na Warmii i Mazurach oraz w samym Olsztynie. Bogaty materiał ilustracyjny udostępniły ze swoich zbiorów Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Tego samego dnia (4 czerwca) w Urzędzie Stanu Cywilnego wyłożona została Wielka Księga Wolności. Każdy może pozostawić w niej swoje wspomnienie z tamtych czasów. Będzie dostępna w USC do końca tygodnia, a później będzie szansa wpisać się do pamiątkowej księgi w różnych miejscach Olsztyna.

Początek obchodów to także - w samo południe na ratuszowych schodach - uroczyste wykonanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast od wieczora na fasadzie ratusza wyświetlane będzie okolicznościowe logo tegorocznych obchodów.

W środę (5 czerwca) kontynuacja wydarzeń. W sali 219 o 10:00 Urzędu Miasta uroczysta sesja Rady Miasta, a od 12:30 w Parku Centralnym "Menu Wolności".

- Zapraszamy w okolice zrewitalizowanej dawnej zajezdni trolejbusowej - zachęca dyrektor Biura Promocji i Turystyki, Krzysztof Otoliński. - Olsztyńscy restauratorzy częstować będą przygotowanymi specjalnie na tę okazję dzyndzałkami warmińskimi. Łącznie przygotowanych zostanie ich 1989.

mgres
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe