Dzieło sprzed około 450 lat do odnowienia

  • 05.06.2019, 15:33 (aktualizacja 05.06.2019, 15:54)
  • mgres
Dzieło sprzed około 450 lat do odnowienia BWSDMW ”Hosianu Zniszczone dzieło Mikołaja Reja
Jego autorem jest Mikołaj Rej. Stary druk pochodzi z 1571 roku.

Władze Olsztyna systematycznie wspierają Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej
”Hosianum” w ratowaniu znajdujących się tam ksiag i starych druków. A wiele z nich to prawdziwe białe kruki. Do tej pory dzięki corocznym dotacjom udałos się udało się poddać konserwacji najbardziej wartościowe wydawnictwa

Jedną z nich był kodeks „Ecclesiastica historia", opisujący historię Kościoła do czasu śmierci w 610 roku cesarza bizantyńskiego Fokasa. Został wydany w 1560 roku. Na ten cel miasto przeznaczyło dotację w wysokości 14 tys. zł. W tym roku dzięki podobnym dzięki wsparciu samorządu konserwacji zostanie poddany stary druk autorstwa Mikołaja Reja „Postylla” wydany w Krakowie w 1571 roku. – W bieżącym roku przypada 450. rocznica śmierci tego polskiego pisarza renesansowego. Rej był kalwinem, a dzieło jest zbiorem kazań komentujących fragmenty Biblii. Postylle są napisane w języku polskim, a zdobią je liczne drzeworytowe ilustracje, odnoszące się do poszczególnych fragmentów Pisma Świętego – podkreśla ks. Garwoliński.
Jego zdaniem, księga należy do najpiękniejszych polskich książek „złotego wieku”. Głównymi zniszczeniami woluminu są ślady po zalaniu oraz ubytki, rozdarcia i deformacje. Uszkodzeniu uległa również oprawa. Prace konserwatorskie potrwają do grudnia.

mgres
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe