Decyzja w sprawie elektrociepłowni

  • 17.06.2019, 14:39 (aktualizacja 17.06.2019, 17:32)
  • mgres
Decyzja w sprawie elektrociepłowni UM Olsztyn Konferencja prasowa w sprawie budowy elektrociepłowni
Firma Dobra Energia dla Olsztyna wybuduje w stolicy Warmii i Mazur instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową.

- Nowa elektrociepłownia wypełni deficyt ciepła powstały po rezygnacji podmiotu prywatnego, Michelin Polska, z produkcji energii do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Jednocześnie domknie ona system zagospodarowania odpadów komunalnych w województwie warmińsko-mazurskim.

W marcu 2018 roku został wszczęty przetarg na wybór partnera, który ma wybudować instalację termiczną wraz z kotłownią szczytową, sfinansować inwestycję i zarządzać całym majątkiem przez 25 lat. - Postępowanie poprzedzone było dialogiem technicznym, w którym udział wzięły 34 podmioty i prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego - informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. - Oznacza to, że każdy zainteresowany podmiot lub grupa podmiotów mogły złożyć ofertę bez żadnych wcześniejszych prekwalifikacji. 16 kwietnia, zgodnie z wyznaczonym terminem, wpłynęły trzy oferty, które badane były przez Komisję Przetargową.

Ostatecznie wybrana została oferta firmy Dobra Energia dla Olsztyna. Po spełnieniu wszystkich formalności wymaganych prawem, kolejnym krokiem zbliżającym do realizacji elektrociepłowni będzie zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy MPEC a wybranym wykonawcą. Po zawarciu umowy wykonawca przystąpi do realizacji robót budowlanych.

Zdaniem władz Olsztyna, przyjęcie takiego modelu, pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz zarządzania nim i finansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miał uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy i umowy PPP. W tej formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację nowego źródła spada na partnera prywatnego.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maniek
Maniek 18.06.2019, 15:20
Mariusz Ślusarczyk w marcu ogłosili przetarg a firma powstała w grudniu 2018 roku inwestycja warta około 2,8 mld zł tylko czekać na kolejny przekręt ze strony Hiszpanów 😉

Pozostałe