Olsztyn gotowy do sezonu

  • 09.07.2019, 08:45
  • Krzysztof Szymański
Olsztyn gotowy do sezonu
W jaki sposób stolica województwa chce przyciągnąć turystów? Władze miasta zapewniają, że ci mogą liczyć na wiele atrakcji. 

W trakcie sezonu turystycznego główne miejsce pobytu mieszkańców i osób przyjezdnych będzie stanowić z całą pewnością Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel składające się z centralnego punktu z plażami i kąpieliskami przy ul. Kapitańskiej oraz obiektów położonych przy ulicy Olimpijskiej i Sielskiej. 

Setki tysięcy osób na obiektach OSiR-u
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, administrator obiektów, szacuje, że w sezonie letnim skorzysta z nich na pewno kilkaset tysięcy osób, które będą miały do dyspozycji m.in. trzy wypożyczalnie sprzętu sportowego (rowery turystyczne, nartorolki, łyżworolki, zestawy nordic walking oraz zestawy gier: badminton, boule, minigolf, krykiet), a także wypożyczalnię sprzętu pływającego wyposażoną w kajaki, rowery wodne, kanu, łodzie wiosłowe, deski z żaglem, deski sup, kitesurfing i łodzie żaglowe. Ofertę wzbogacają place zabaw – w tym rozstawiany w okresie letnim Wodny Plac Zabaw – oraz boiska do sportów plażowych, promenady spacerowe, ścieżki rowerowe i tarasy widokowe oraz obiekty gastronomiczne.
– W sezonie letnim 2019 w obiektach CRS Ukiel odbędzie się szereg imprez sportowo-rekreacyjnych, miedzy innymi: Majówka nad Ukielem, Turniej Służb Mundurowych z okazji uczczenia stulecia Polskiej Policji z Rugby Team Olsztyn, Olsztyn Green Festiwal i wiele innych – mówi Jerzy Litwiński, dyrektor OSiR-u. – Przez cały okres wakacji na terenie CRS Ukiel będzie się odbywać akcja „Wiele aktywności, jedno zdrowie”, podczas której mieszkańcy i goście Olsztyna będą mogli uczestniczyć w zajęciach z wybranymi dyscyplinami sportowymi. Będą to m.in.: treningi biegowe, spacery nordic walking, bocce, squash, kajakarstwo czy turnieje siatkówki plażowej. W sezonie wiosennym zainicjowano cykliczne spotkania ze slow joggingiem, które będą kontynuowane także w okresie wakacyjnym. 
Alternatywę dla plaży miejskiej i kąpielisk w dni niepogody stanowi kryta pływalnia Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego Aquasfera.
Już pierwsze dni wakacji pokazały, że miejsca rekreacyjne są oblegane przez mieszkańców i turystów. 
– Olsztyn stanowi bardzo dobre miejsce do wypoczynku – mówi Krystyna Wasilewska z Legnicy. – Przebywając w mieście ma się bliski kontakt z przyrodą, z wodą. Wypoczywać można na różne sposoby, pływając żaglówką, jeżdżąc rowerem lub uprawiając inny sport.  

Zniżki i bezpłatne wycieczki
Ci, którzy już przyjadą do Olsztyna, będą mieli do dyspozycji około 2,6 tys. miejsc noclegowych. Dochodzi do tego 110 miejsc kempingowych. Magnesem dla turystów ma być m.in. program oferowany przez ratusz „Visit Olsztyn”. W tegorocznej edycji, program zniżkowy dla turystów nocujących w olsztyńskich obiektach hotelowych, które przystąpiły do pakietu, oferuje do 20 proc. zniżki m.in. na wypożyczenie sprzętu CRS Ukiel, wstęp do WCRS Aquasfera Galeria Warmińska oraz seanse w Planetarium, a także zniżki od 5 do 20 proc. w sklepach i punktach usługowych, restauracjach na Starym Mieście oraz centrach rozrywki. 
W każdą sobotę do końca września będą odbywały się bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po Olsztynie dla turystów oraz spacery z Kopernikiem po Starym Mieście. 

Służby porządkowe blisko wypoczywających
Do sezonu przygotowały się także służby porządkowe. Straż miejska uruchomiła na ten czas cztery patrole rowerowe kierowane w miejsca wypoczynku wokół jezior oraz na tereny leśne. – Mając na uwadze bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorem Ukiel, wprowadzono dodatkowo wspólny patrol z policją, który będzie pełnił służby w tym rejonie w godz. popołudniowych i nocnych – informuje Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie. 
Natomiast zdaniem Piotra Zabuskiego, komendanta Komendy Miejskiej Policji w Olszynie, priorytetowymi zadaniami w bieżącym sezonie wakacyjnym 2019 będzie utrzymanie stałego bezpieczeństwa na osiedlach mieszkalnych i w miejscach przebywania turystów oraz wypoczynku mieszkańców Olsztyna. 
– W szczególności rejon Starego Miasta oraz teren rekreacyjny CRS Ukiel, gdzie będą dedykowane patrole piesze oraz obchód dzielnicowych. Równie ważnym zadaniem będzie zabezpieczenie miejsc, gdzie dochodzi najczęściej do potrąceń oraz innych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Nasze służby kryminalne będą starać się eliminować z rynku jak największą ilość środków odurzających (narkotyków, dopalaczy) oraz zwalczać dotkliwą przestępczość oszustw kryminalnych i gospodarczych – zapewnia komendant Zabuski. 

 

Krzysztof Szymański
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe