Wystawa plenerowa „Bohaterowie plebiscytu” 

  • 04.11.2019, 09:21
  • Paweł Lik
Wystawa plenerowa „Bohaterowie plebiscytu” 
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, z okazji zbliżających się obchodów 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach, postanowił przypomnieć Polaków zaangażowanych w tamtych czasach w sprawę polską.

Były to osoby często szykanowane, ryzykujące pobiciem. Trzeba było zdobyć się na odwagę, aby agitować za odłączeniem terenów plebiscytowych od Prus. Działania były ryzykowne ze względu na fakt, że odbywały się na obszarze ówczesnego państwa niemieckiego, a międzynarodowi obserwatorzy i wojsko nie zapewniali w pełni bezpieczeństwa. Wielu przypłaciło swoje zaangażowanie życiem. Ludzie ci dziś nieco zapomniani zasługują na szacunek i pamięć. Między innymi dzięki ich postawie znaleźli się Warmiacy i Mazurzy, którzy odważyli się zagłosować za Polską.
Plenerowa wystawa stanowi element programu „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski”, a jej powstanie sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Fotogramy ustawiono przed Ratuszem. Po zaprezentowaniu w Olsztynie, zostanie przewieziona do Pisza i Działdowa. 


 

Paweł Lik

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe