Studenci UWM mistrzami Polski w szyciu chirurgicznym

  • 03.12.2019, 11:14 (aktualizacja 03.12.2019, 11:48)
  • mgres
Studenci UWM mistrzami Polski w szyciu chirurgicznym UWM
Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze. W mistrzostwach wzięło udział 20 zespołów z większości uczelni medycznych w kraju.

Wyniki rywalizacji zostały ogłoszone 30 listopada, podczas Ogólnopolskiego Forum Kół Naukowych Uczelni Medycznych.

Drugie miejsce zajęła w mistrzostwach drużyna Studenckiego Koła "Graf" Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a na trzecim stopniu podium stanęli studenci z tej samej stołecznej uczelni - z Koła Studenckiego Neurochirurgii.

- Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niestety, z uwagi na ograniczenia lokalowe nie mogliśmy zaprosić na nią wszystkich chętnych. Sam poziom zawodów był wręcz ekspercki i jedynie detale zadecydowały o przyznaniu czołowych miejsc w mistrzostwach – mówi dr n. med. Paweł Jarmużek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw, kier. Katedry Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Mistrzostwa zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej - teoretycznej – studenci wysłuchali wykładów mających przygotować ich do praktycznej odsłony rywalizacji. W niej 4-osobowe zespoły miały za zadanie m.in. zszycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Szwy były wykonywane na nóżkach i jelitach wieprzowych.

Na wykonanie zadań drużyny miały godzinę. Były bonusy za szybsze zakończenie pracy, ale głównym kryterium oceny był sam efekt końcowy. Jury brało pod uwagę dobór rodzaju szwu do danego zespolenia, wybór odpowiednich igieł, nici i innych narzędzi oraz oczywiście sam efekt końcowy.

Dr Jarmużek zaznaczył, że szycie chirurgiczne jest trudnym elementem umiejętności lekarskich, wymagającym nie tylko sprawności manualnych, ale również specjalistycznej wiedzy oraz ciągłego treningu i dokształcania, aby w jak najlepszy sposób wykorzystywać postęp technologiczny w tej dziedzinie medycyny.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe