Twój szpik może uratować życie

  • 09.12.2019, 10:19 (aktualizacja 09.12.2019, 14:39)
  • mgres
Twój szpik może uratować życie Mat.
Paweł z Olsztyna potrzebuje "bliźniaka genetycznego", którego szpik kostny uratuje mu życie. Ale potencjalni dawcy ze stolicy Warmii i Mazur mogą dać przyszłość także wielu innym osobom.

Rusza wielka akcja rejestracji dawców szpiku kostnego. Wpisać się do bazy będzie można w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim oraz podczas finału przedsięwzięcia w Centrum Handlowym Aura.

Młody olsztynianin, Paweł, i jego rodzina dowiedzieli się o chorobie - białaczce mieloblastycznej - w 2016 roku. Wówczas przeszczep od jego starszej siostry okazał się skuteczny. Teraz jednak ponownie potrzebuje wsparcia, tym razem niespokrewnionego dawcy.

- Gdy przyszły pierwsze wyniki, myślałam, że to wyrok - mówi mama Pawła, Wioletta Reszka. - Paweł jest twarzą tej akcji, mam nadzieję, że będzie dla wielu inspiracją, by się zarejestrować. Najpiękniejsze w tym przedsięwzięciu jest to, że dzięki temu rodzi się szansa uratować wiele ludzkich istnień.

Do przedsięwzięcia włączyły się już trzy olsztyńskie szkoły. Uczniowie zgłosili się też do obsługi punktów rejestracji potencjalnych dawców. Młodzież kolportuje też plakaty i ulotki w pobliskich instytucjach.

- Bardzo chętnie włączyliśmy do tej akcji - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Przez pomoc Pawełkowi chcemy pomóc wszystkim tego potrzebującym. Niezwykle istotne jest, by takie działania nie były jednorazowe, a ich przesłanie trafiało do jak największej liczby osób.

Dzień Dawcy Szpiku w Olsztynie w Urzędzie Wojewódzkim przy al. Piłsudskiego między 11 a 14 grudnia (środa-sobota, godz. 9:00-15:00), a finał akcji w Centrum Aura Olsztyna w niedzielę (15 grudnia) między 10:00 a 16:00.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe