Szpital dziecięcy zyskał dostęp do centrum urazowego. To nowa jakość

  • 12.01.2020, 14:30
  • Marcin Cichy
Szpital dziecięcy zyskał dostęp do centrum urazowego. To nowa jakość
W piątek w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie otworzono Centrum Urazowe dla Dzieci. Mieszkańcy regionu zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym. Poddane leczeniu tutaj będą dzieci i młodzież do 18 roku życia, które doznały ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń.

Jak podkreślają władze szpitala dziecięcego, średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w placówce, trafiło tu w wyniku urazów i zatruć. Tym samym jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji osób nieletnich. Rocznie jest to ok. 7 tys. pacjentów.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie. 
Co zatem się zmienia? Jeszcze większy nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, w tym przypadku dzieci. Centrum Urazowe dla Dzieci zostało stworzone, aby jeszcze szybciej i skuteczniej pomagać w nagłych wypadkach. Aby móc bez przeszkód przyjąć pacjenta z urazem, szpital jest wyposażony w salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii wraz z odpowiednim do danego urazu wyposażeniem.
Uruchomienie Centrum Urazowego dla Dzieci było możliwe, dzięki temu, że w szpitalu dziecięcym w Olsztynie od wielu lat funkcjonuje największy na Warmii i Mazurach Oddział Chirurgii Dziecięcej, Oddział Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zabezpieczenie najcięższych urazów dziecięcych jest również możliwe dzięki wsparciu pozostałych oddziałów tutejszej placówki. 
Specjalista ds. promocji i marketingu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego Grzegorz Adamowicz poinformował, że powstanie Centrum Urazowego dla Dzieci to bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Olsztyna i regionu, ponieważ stworzono specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, który zapewni dzieciom i młodzieży kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń.
– Do zadań Centrum Urazowego dla Dzieci należy przyjmowanie oraz kompleksowa diagnoza i wielospecjalistyczne leczenie pacjenta dziecięcego, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną w zakresie terapii ciężkich, mnogich lub wielonarządowych obrażeń ciała. Po zakończeniu udzielania świadczeń zdrowotnych CUD kieruje pacjenta urazowego na inny oddział Szpitala lub do innego podmiotu w celu kontynuowania leczenia lub rehabilitacji – dodał Grzegorz Adamowicz
W placówce jest zatrudniony interdyscyplinarny zespół specjalistów, który w stanie zagrożenia życia pacjentów podejmuje wczesną interwencję. Oprócz tego chorzy i ich rodziny mają zapewnione wsparcie konsultacyjne na oddziałach a także dostęp do wysokiej klasy specjalistów, którzy prowadzą terapię i leczenie do uzyskania sprawności przez pacjentów.
Centrum Urazowe dla Dzieci zostało oficjalnie otwarte w piątek – 3 grudnia. Na wydarzeniu obecni byli m.in. Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, Artur Chojecki, wojewoda, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa, prof. Janusz Bohosiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej, prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP , Andrzej Zakrzewski, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ a także arcybiskup metropolita warmiński ks. Józef Górzyński.
– Istotą tego centrum urazowego jest to, że jest dobry SOR – jest tam lekarz, który jest w ciągłej gotowości. Nie może być takiej sytuacji, że przyjeżdża karetką mały pacjent, czy przylatuje helikopterem ratowniczym, a lekarz poszedł na konsultacje na czwarte piętro, a inny operuje i będzie za 15 albo 20 minut. Tutaj jest specjalista, który stoi w drzwiach i czeka na to dziecko. To wyróżnia właśnie takie centrum – powiedział z kolei w rozmowie z RMF24 Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej.
Budowa obiektu rozpoczęła się w połowie 2018 roku. W ramach utworzenia Centrum Urazowego dla Dzieci, rozbudowano placówkę i doposażono ją w specjalistyczny sprzęt medyczny. Całkowity koszt inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego blisko 9,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

Marcin Cichy

Marcin Cichy

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe