Wodociągi kontrolują nielegalne przyłącza

  • 11.02.2020, 14:12 (aktualizacja 11.02.2020, 14:31)
  • mgres
Wodociągi kontrolują nielegalne przyłącza PWiK Olsztyn
Do tej pory wykryto blisko sto takich przypadków.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wody opadowe i roztopowe powinny być zagospodarowane na własnym terenie. - Można je gromadzić np. w oczkach wodnych lub zbiornikach, a później wykorzystywać do podlewania ogrodu lub odprowadzane do kanalizacji deszczowej - mówi Anita Chudzińska, rzeczniczka Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
Nieprawidłowe włączenie i odprowadzenie ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej powoduje w okresach deszczowych gwałtowne przepełnienie kanałów sanitarnych i  negatywnie wpływa na pracę oczyszczalni ścieków.

Dlatego PWiK rozpoczął w Olsztynie  kontrole nieruchomości, które mają na celu ujawnienie nielegalnego odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Wykorzystywany jest przy tym tzw. zadymiacz, który pozwala sprawdzić czy ścieki deszczowe z posesji wpływają do kanalizacji sanitarnej. Wytwornica dymu produkuje białą mgłę z roztworu płynu z odpowiednimi atestami do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Takie samo urządzenie używa się np. do efektów specjalnych podczas koncertów lub przedstawień teatralnych. Wytwarzany dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. - Metoda polega na wtłoczeniu dymu do studzienki kanalizacyjnej na sieci ulicznej. Jeżeli dym pojawi się w rynnach lub kratkach na terenie posesji, to znaczy, że mamy do czynienia z nielegalnym przyłączem - mówi rzeczniczka PWiK-u.

Do tej pory olsztyńskie wodociągi skontrolowały około 200 takich przyłączy, w połowie przypadków funkcjonowały one nielegalnie.

 

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe