Olsztyn nie otwiera przedszkoli i żłobków. Na razie

  • 04.05.2020, 12:23 (aktualizacja 04.05.2020, 12:45)
  • mgres
Olsztyn nie otwiera przedszkoli i żłobków. Na razie
Wcześniej, zdaniem władz Olsztyna, należy spełnić wiele warunków dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, umożliwiającym otwarcie od 6 maja żłobków i przedszkoli. Jednocześnie ostateczne decyzje w tej sprawie pozostawił w gestii organów prowadzących te placówki, czyli samorządu, osób fizycznych i prawnych, zastrzegając, iż zasady ich funkcjonowania  powinny spełniać wytyczne Generalnego Inspektora Sanitarnego oraz ministerstw resortowych. Władze Olsztyna zdecydowały, że nie uruchomią 6 maja wskazanych placówek. - Po wnikliwej analizie uwzględniającej zarówno aspekty sanitarne, jak i organizacyjne stwierdziłem, że nie ma możliwości otwarcia placówek dla których organem prowadzącym jest samorząd w terminie od 6 maja - twierdzi prezydent Piotr Grzymowicz.
Jego zdaniem, uruchomienie żłobków i przedszkoli może nastąpić najwcześniej od dnia 18 maja 2020 r. i tylko wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego pobytu dzieci i pracowników w placówkach. - Zdrowie dzieci i ich opiekunów jest dla nas najwyższym priorytetem - zaznacza prezydent Grzymowicz.
Dodaje, że data wskazana przez rząd nie uwzględnia wszystkich aspektów ponownego uruchomienia placówek w czasie pandemii a warunki epidemiologiczne określone w Wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia mają bardzo ogólnikowy i życzeniowy charakter. Problemy, które nie pozwalają na szybkie otwarcie żłobków i przedszkoli obejmują zarówno wielkość grup, dobór dzieci i system uzgodnień z rodzicami, możliwość ograniczania kontaktów i utrzymania reżimów sanitarnych a także możliwości kadrowe oraz zabezpieczenie w środki ochrony personelu tych placówek. - Lista zadań została przez nas zdefiniowana i jest długa a ich rozwiązanie wymaga czasu oraz współpracy z innymi organami administracyjnymi. Dlatego uznałem, że termin 18 maja jest pierwszym realnym, a w konsekwencji bezpiecznym terminem otwarcia żłobków i przedszkoli - dla których organem prowadzącym jest samorząd - w naszym mieście - zapowiada prezydent miasta.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe