Łyna wylewa pod Olsztynem

  • 22.07.2020, 15:44 (aktualizacja 28.07.2020, 20:22)
  • mgres
Łyna wylewa pod Olsztynem
Ulewne deszcze w ostatnim czasie spowodowały podniesienie poziomu wody w Łynie, co skutkowało zalaniem niektórych łąk i pastwisk w Bartągu.

Starosta olsztyński Andrzej Abako zwołał dziś na miejscu doraźne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu wzięli udział Michał Kontraktowicz – wójt gminy Stawiguda, Zbigniew Załuski – dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Ewa Skowron z Zarządu Zlewni w Olsztynie (Wody Polskie), Sergiusz Dłuski – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Daniel Zakrzewski – kierownik Związku Spółek Wodnych oraz przedstawiciele Powiatowej Służby Drogowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu, Urzędu Gminy Stawiguda oraz sami mieszkańcy.

Na miejscu przeprowadzono analizę bieżącej sytuacji. Decyzją zespołu pod przewodnictwem starosty na jutro zostały zaplanowane działania interwencyjne w postaci zamknięcia przepustu pod drogą powiatową, wykoszenia rowu i ułożenia z worków wału, który ma powstrzymać wylewanie Łyny na łąki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się wykaszanie roślinności w korycie rzeki. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a w zależności od potrzeb podejmowane działania.

– Na tę chwilę musimy szybko zareagować, żeby nie dopuścić wody do gospodarstw. Trzeba jednak spojrzeć na problem dalekowzrocznie i pomyśleć też o rozwiązaniu kompleksowym, aby w kolejnych latach sytuacja się nie powtarzała – mówił starosta Abako.

Zlewnia Olsztyn zaoferowała stworzenie opracowania profilu rzeki z pionowym i poziomym przekrojem, co mogłoby dać wskazówki co do tego, czy należałoby rzekę na przykład pogłębić lub odmulić. Będzie też sprawdzane, czy stacja pomp nie powinna zostać zmodernizowana, by radzić sobie z odpompowywaniem większej ilości wody.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe