Olsztyn zwiększył potencjał gospodarowania wodami opadowymi

  • 13.08.2020, 16:01 (aktualizacja 22.09.2020, 11:06)
  • red
Olsztyn zwiększył potencjał gospodarowania wodami opadowymi
W ramach projektu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenie Miasta Olsztyna w stolicy Warmii i Mazur powstają zbiorniki retencyjne oraz sieć kanalizacyjna. – Te działania pozwolą nam w sposób kontrolowany przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W ramach prowadzonych prac miasto postanowiło utworzyć sześć zbiorników retencyjnych. Najważniejszym celem ich budowy w mieście jest zwiększenie ilości wody, jaka może być przechowywana. To szczególnie istotne ze względu na zmieniający się klimat, czego skutkiem są m.in. coraz gwałtowniejsze opady.

– Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, dlatego musimy być na to przygotowani – przyznał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Nasze działania pozwolą w sposób kontrolowany przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom atmosferycznych. Ale to niejedyne powody realizacji tej inwestycji. Dzięki temu poprawiamy miejską infrastrukturę, która – co oczywiste – zużywa się z czasem. Poprawiamy też niezawodność odbioru wód odpadowych, zwiększamy przepustowości kanalizacji deszczowej, chronimy nisko położone obszary przed zalaniami lub podtopieniami.

To nie wszystko, ponieważ woda zatrzymana w zbiornikach może służyć choćby podlewaniu zieleni miejskiej, co zmniejsza koszty.
Miasto planuje także wykorzystać część ze zbiorników do zwiększenia atrakcyjności okolicy, zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i turystów.

– Przy części terenów została lub zostanie zaaranżowana jako przestrzeń parkowa, budowane są ścieżki spacerowe, tereny rekreacyjne, mała architektura. Powstają też pływające fontanny – dodał prezydent Piotr Grzymowicz.

Zakończono budowę 4 zbiorników retencyjnych, które zostały już oddane do użytku. Są to: zbiornik małej retencji wód deszczowych przy ul. Bydgoskiej, zbiornik retencyjny wód deszczowych przy ul. Witosa-Laszki, zbiornik retencyjny wód deszczowych z infrastrukturą kanalizacyjną przy OBI, zbiornik małej retencji wód deszczowych przy ul. Bukowskiego-Brylantowa. Prace trwają jeszcze na zbiornikach przy ul. Bukowskiego i ul. Sikorskiego-Paukszty.
Lecz to nie wszystkie prace związane z projektem. Przy ul. Poprzecznej powstał kolektor deszczowy, ponadto została przebudowana kanalizacja w rejonie ulic Bałtycka-Bociania.

– Innym ważnym elementem było to związane z kanalizacją deszczową w  projekcie „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” – powiedziała Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. – W przypadku zbiorników postawiliśmy na naturalne metody zagospodarowania wody opadowej. To tworzenie stref w postaci wierzbowisk, tworzenie zbiorników retencyjnych w miejscach naturalnych zagłębień i obniżeń terenu, wykorzystanie umocnień brzegów w postaci koszy gabionowych i nasadzeń roślinności, która dobrze funkcjonuje/toleruje także w środowisku wodnym.

Projekt dotyczący systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie Olsztyna jest wielowątkowym przedsięwzięciem. Jego całkowity koszt to 30 613 124,07 zł.

– Jak w przypadku praktycznie wszystkich zadań, realizowanych na terenie naszej gminy, postaraliśmy się o unijne wsparcie tego projektu. Otrzymaliśmy je z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 i uzyskaliśmy 24 105 546,32 zł – dodała Justyna Sarna-Pezowicz.

 


 

red

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe