„Opętani” Gombrowicza na Scenie Dużej Teatru Jaracza

  • 26.08.2020, 16:20 (aktualizacja 26.08.2020, 18:45)
  • red
„Opętani” Gombrowicza na Scenie Dużej Teatru Jaracza
29 sierpnia w Teatrze Jaracza odbędzie się premiera spektaklu „Opętani” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. To właśnie tym spektaklem Jaracz otworzy sezon 2020/2021. Przedstawienie jest adaptacją mniej znanego, chociaż niezwykle pasjonującej powieści polskiego powieściopisarza Witolda Gombrowicza.

„Opętani” to powieść sensacyjna, która w 1939 roku ukazywała się w odcinkach na łamach kilku ówczesnych dzienników. Pod dziełem podpisywał się niejaki Z. Niewieski. Dopiero po latach, bo w 1969 roku, Witold Gombrowicz w nocie autobiograficznej przyznał się do autorstwa „Opętanych”.
Gombrowicz pisał powieść z myślą o szerokim gronie odbiorców. Sięgnął w niej po klasyczne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.
Spektakl reżyseruje Igor Gorzkowski, twórca błyskotliwych adaptacji prozy, który olsztyńskiej publiczności znany jest z „Lotu nad kukułczym gniazdem”.
– Poszukuję mniej odkrytych rejonów literackich i stąd próba przeniesienia powieści [„Opętani” – red.] na scenę. Musieliśmy ją skrócić i dostosować do wystawienia w teatrze. Pojawiają się w niej elementy, które zostały rozwinięte później, w dojrzalszej twórczości Gombrowicza. Mogę przyznać, że udało nam się tchnąć w ten spektakl ducha i emocje – powiedział Igor Gorzkowski, reżyser.
„Opętani” jako spektakl to znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy. 
Głównym wątkiem jest niespodziewana i gwałtowna miłość pomiędzy Mają Ochołowską – panną z dobrego domu a Marianem Walczakiem vel Leszczukiem – dwudziestoletnim trenerem tenisa. Tłem zaś są tajemnicze wydarzenia rozgrywające się w fikcyjnym zamku w Mysłoczy.
Premiera odbędzie się 29 sierpnia. Na Scenie Dużej Jaracza zobaczymy Małgorzatę Rydzyńską, Ewę Pałuska-Szozdę, Aleksandrę Kolan, Martę Markowicz, Agatę Zielińską, Jarosława Borodziuka, Grzegorza Gromka, Radosława Hebala, Cezarego Ilczynę, Macieja Mydlaka, Pawła Parczewskiego i Wojeciecha Rydzio. Epizodycznie, w roli kelnerów, pojawią się maszyniści Jaracza.

Spektakl „Opętani” został zaproszony do udziału w obywającym się w październiku tego roku XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim organizowanym przez Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Premierą tego spektaklu Teatr Jaracza rozpocznie nowy sezon.

red

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe