Klebarska „obwodnica” oficjalnie otwarta

  • 02.09.2020, 12:56 (aktualizacja 02.09.2020, 13:00)
  • źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
Klebarska „obwodnica” oficjalnie otwarta
„Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Purda” to partnerski projekt drogowy realizowany wspólnie przez Powiat olsztyńskiego i gminę Purda, finansowany ze środków z budżetu obu samorządów, a także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Dzięki niemu tutejsi mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą już dojechać do Olsztyna szybciej i bezpieczniej.

– Każda inwestycja drogowa ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie, bo to przede wszystkim poprawa dostępności komunikacyjnej, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gminy i powiatu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – To także kwestia bezpieczeństwa użytkowników dróg: kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Zadanie pn. „Przebudowa drogi od DK16 drogą gminną wraz z budową tzw. obwodnicy Klebarka Małego do drogi powiatowej 1464N, następnie do skrzyżowania z drogą powiatową 1463N w miejscowości Klebark Wielki wraz z jego przebudową” jest realizowane w ramach Mobilnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Olsztyna. Koszt budowy ma zamknąć się kwotą ponad 12 milionów złotych, z czego ponad 5 mln zł to dofinansowanie unijne. Pozostałą część finansują po połowie Powiat olsztyński i gmina Purda.

– Nasza gmina jest jedną z najbardziej rozległych w całym kraju, mamy setki kilometrów dróg i inwestycje drogowe to morze potrzeb – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. – Dlatego nic tak nie cieszy u nas oka, jak nowoczesna droga, ciągi piesze i rowerowe, oświetlenie czy przystanki. Wszystko to podnosi jakość życia mieszkańców w tej części gminy. A jest to wynik planowania i prac władz powiatu i gminy już od 2014 roku. Wtedy powstawał kształt zintegrowanych inwestycji wokół Olsztyna. Zakończenie projektu „Poprawa ekomobilności…” wraz z wcześniejszą przebudową drogi powiatowej do Klebarka Wielkiego i połączenie drogi krajowej nr 16 z obwodnicą Klebarka Małego tworzy bardzo dobrze skomunikowaną pętlę. Nie osiągnęlibyśmy tego efektu bez partnerstwa z Powiatem olsztyńskim.

Tej wspólnej inwestycji powstała w pełni funkcjonalna, nowoczesna droga o długości ponad 4,2 km z pełną infrastrukturą pod i nadziemną.

– W sensie kilometrów może nie jest to dużo, ale przy skromnych możliwościach finansowych samorządów to i tak dla nas spory wysiłek – dodaj A. Abako. – Mam nadzieję, że do końca roku z „obwodnicy Klebarka” zejdą już ostatecznie ekipy budowlane, bo dziś oficjalnie oddajemy do użytku pierwszą, „mniejszą” część tej inwestycji, która jest realizowana przez gminę. Dokończenie naszej „większej połowy” potrwa jeszcze kilka tygodni.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe