Olsztyn z nowym placem i ulicą

  • 29.10.2020, 14:15
  • mgres
Olsztyn z nowym placem i ulicą
Nowe nazwy pojawią się w Gutkowie oraz w os. Generałów. Taką decyzję podjęli olsztyńscy radni podczas minionej sesji Rady Miasta.

Ulica w Gutkowie jest położona przy granicy Olsztyna z gminą Gietrzwałd. Łączy ul. Perkoza z ul. Cyranki. Będzie nosić nazwę ul. Kormorana. Kontynuacja nazewnictwa - odnoszącego się ptaków wodnych - została zaproponowana, aby zachować ład przestrzenny.

Drugie miejsce, którym zajęli się rajcowie, to zbieg ulic Biskupa Tomasza Wilczyńskiego, Ks. Jerzego
Popiełuszki i Gen. Józefa Hallera. Położonemu tym miejscu placowi postanowiono nadać nazwę gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. "Zo".

- Elżbieta Zawacka swoją postawą życiową, patriotyzmem i dokonaniami przysłużyła się Polsce - uzasadnia dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomiściami Urzędu Miasta Olsztyna, Sławomir Bernat. - Przez krótki okres pracowała i mieszkała w Olsztynie. Do swoich ostatnich dni działała na rzecz zachowania pamięci o wojennej działalności niepodległościowej Polaków. Została odznaczona m.in. Orderem Orła Białego w 1995 roku oraz uhonorowana tytułem Kustosza pamięci Narodowej w 2002 roku.

Elżbieta Zawacka urodziła się w 1909 roku. Zasłynęła z misji do Londynu, do Sztabu Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego w 1943 roku. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny pracowała w Łodzi, Toruniu i Olsztynie, gdzie uczyła matematyki w liceum dla pracujących.

Od wiosny 1951 roku była obserwowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Zatrzymana w mieszkaniu, znajdującym się w olsztyńskich koszarach przy ulicy Staliningradzkiej (obecnie ulica Jagiellońska) 5 września 1951 roku (podstawą aresztowania stał się 10-dolarowy banknot, znaleziony podczas rewizji). Początkowo trafiła do aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie.

Zmarła w 2009 roku. Spoczywa na Cmentarzu Świętego Jerzego w rodzinnym Toruniu.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe