Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:15

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Nie da się ukryć, że warunki pogodowe, ale także stan nawierzchni mogą wpływać i zazwyczaj wpływają negatywnie na karoserię niemal każdego auta. To karoseria jest na pierwszej linii frontu i to ona narażona jest najbardziej na działanie czynników środowiskowych. Czy utrzymanie lakieru w dobrym stanie jest zatem czynnością niewykonalną? Niekoniecznie! Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
  • 09.03.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak dbać o lakier w samochodzie?

 

Lakier samochodowy

Nowe auta robią wrażenie, ale nie można zapominać o tym, że w interesie producenta nie jest produkowanie coraz lepszych, wytrzymalszych i niezawodnych aut. Tak, to smutne, ale każdy miłośnik motoryzacji przyzna, że kilkadziesiąt lat temu wiele rzeczy, od akumulatorów po karoserię właśnie, było produkowanych solidnie. Dzisiaj niestety nie można tego powiedzieć. Dlatego też powłoki lakiernicze we współcześnie produkowanych samochodach są coraz cieńsze, a co za tym idzie: mniej wytrzymałe i szybciej ulegające zniszczeniu. Na lakier wpływa wszystko: promienie UV, stan dróg (zwłaszcza w Polsce), zmienne temperatury (mroźne zimy, upalne lata) i wiele innych czynników. Lakier ulega zmatowieniu, pojawiają się na nim pierwsze rysy, odbarwienia, plamy. Do tego dochodzą stłuczki czy otarcia i lakier zaczyna popadać w ruinę. Da się jednak temu zapobiec.

Piękne auto będzie piękne, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. Mycie auta jest kluczem do zachowania estetyki pojazdu na długie lata. Mówimy tutaj oczywiście o myciu, które nie jest oblaniem samochodu kubłem zimnej wody, ale myciem dokładnym, metodycznym, regularnym, z wykorzystaniem odpowiednich środków do pielęgnacji auta.

Polerowanie auta

Z usługi polerowania auta, jak już wcześniej wspomnieliśmy, możemy skorzystać w odpowiednim zakładzie albo niektórych myjniach ręcznych, gdzie to fachowcy zajmują się całym procesem. Zazwyczaj jednak polerowanie dokonuje się w warsztacie samochodowym czy odpowiednim serwisie. Można też, oczywiście, zadbać o błysk lakieru polerując auto samodzielnie. Polerować auto można ręcznie albo mechanicznie.

Pierwszy sposób polega na umyciu lakieru samochodowego, nałożenie pasty polerskiej i wcieranie jej przy pomocy specjalnego pada. Aby nie nakładać pasty na części chromowane i plastikowe, korzystać można z taśmy zabezpieczającej te elementy przed jej działaniem. Zaschnięta pasta nie jest łatwa do usunięcia. Na początku polerowania warto używać pada i pasty, które nie mają zbyt wysokiej ścieralności. Jeśli zaś wystąpi potrzeba użycia mocniejszych środków, należy to zrobić. Nadmiar pasty usuwamy ściereczką z mikrofibry.

Mechaniczne polerowanie wymaga zaopatrzenia się w potrzebne urządzenie, którym jest nic innego jak właśnie polerka do samochodu. Dzięki niej usprawnimy i przyspieszymy cały proces. Pasta do polerowania i miernik lakieru będą nam również potrzebne. Proces zaczynamy, tak jak w przypadku polerowania ręcznego, od mycia lakieru. Później wykonać należy glinkowanie i zabezpieczyć odpowiednie elementy taśmą zabezpieczającą. Dla zaawansowanych w polerowaniu samodzielnym polecana jest polerka rotacyjna, dla mniej doświadczonych: oscylacyjna.

Polerowanie auta

Dekontaminacja lakieru

Dekontaminacja lakieru to proces, który polega na tym, aby usunąć wszelkie substancje szkodliwe z powłoki auta. Wszystkie ciała obce stanowią zagrożenie dla lakieru, a najgorsze są te, których nie da się usunąć zwykłym myciem. Zaburzają estetykę auta i mogą prowadzić do korozji. Substancje, które narażają lakier na zniszczenie to na przykład piasek, ptasie odchody czy sól, której używa się do posypywania dróg zimą. Żywica czy smoła albo zwykły kurz też lakierowi nie służą. Lista jest niemal nieskończona, ale warto przeprowadzić dekontaminację lakieru, by pozbyć się wszystkich tych niepotrzebnych zanieczyszczeń. Jak się to robi? Myjąc auto. To po pierwsze. Dokładnie i starannie. Po drugie: walka z zanieczyszczeniami metalicznymi przy użyciu odpowiednich preparatów. Po trzecie i ostatnie: glinkowanie karoserii. Całość można przeprowadzić samodzielnie lub korzystając z usług profesjonalistów.

Zabezpieczenie karoserii

O lakier dbać można również poprzez zabezpieczanie go w odpowiedni sposób przed czynnikami środowiskowymi. Jak się to robi? Metod jest wiele: stosowanie wosków i sealantów, zabezpieczanie lakieru powłokami polimerowymi, membranowymi czy nawet ceramicznymi albo stosowanie folii transparentnych PPF. O ile pierwsza metoda jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie, o tyle pozostałe lepiej powierzyć profesjonalistom. Efekty mogą być niesamowite!

Podsumowanie

Dbanie o lakier to kwestia podstawowa, jeśli zależy nam na utrzymaniu estetyki auta. Zaniedbany lakier to nie tylko nieestetyczny wygląd pojazdu, ale również ryzyko korozji. Warto więc stosować metody wymienione powyżej, aby lakier lśnił tak długo, jak to tylko możliwe lub skorzytać z pomocy specjlistów z https://autolakiernia.olsztyn.pl/

 

--- Artykuł sponsorowany ---