Jak dobrze chronić wrażliwą elektronikę?

  • 26.10.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak dobrze chronić wrażliwą elektronikę?
Współczesne sprzęty gospodarstwa domowego to urządzenia wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zagrożenia ze strony sieci elektrycznej.

Nie ma znaczenia czy mówimy tu o lodówkach i zmywarkach, o pralkach czy telewizorach, kinie domowym i komputerach – wszystkie te urządzenia posiadają obecnie mnóstwo skomplikowanych podzespołów, które łatwo uszkodzić – nagły ale krótkotrwały wzrost napięcia w sieci szybko może „usmażyć” układ sterujący, pamięć czy też układy przesyłowe a w skrajnych przypadkach również fizycznie uszkodzić dane urządzenie. Stąd tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszej sieci elektrycznej np. poprzez stosowanie specjalnych listew antyprzepięciowych w przypadku droższych urządzeń, a także instalacja sprzętów takich jak ograniczniki przepięć, które będą chronić cały dom przed skutkami wzrostu napięcia. Jak jednak wybrać dobre ograniczniki?

Ograniczniki przepięć – klasy, rodzaje, moduły

Ograniczniki przepięć należą do aparatury ochronnej stosowanej w sieciach domowych i biurowych i stosuje się je w rozdzielnicach – tak by nie dopuścić do pochodzących z zewnątrz i wewnątrz sieci różnego rodzaju przepięć o długotrwałym i krótkotrwałym działaniu. Są to nieodzowne elementy takiej instalacji, chroniące nas przed skutkami uderzenia pioruna i powstania przepięcia poprzez sieć napowietrzną. Niektóre ograniczniki przepięć są w stanie wyłapać również przepięcia pochodzące z wewnątrz – np.: z wadliwie działającego urządzenia. Wyróżnić można trzy główne klasy jeśli chodzi o ograniczniki przepięć. Do wyboru mamy ochronniki klasy B i C oraz B+C. Jeśli nie wiemy czy w sieci przed domem czy mieszkaniem są ograniczniki typu B – warto postawić na kompleksowe rozwiązanie czyli ograniczniki typu B+C. Jeśli wiemy co znajduje się w skrzynce to wystarczą nam ochronniki typu C. Przepięciówka typu B+C to jeden z najistotniejszych elementów instalacji – bowiem chroni ją przed przepięciami pochodzenia zewnętrznego oraz wewnętrznego. Ograniczniki przepięć dzielą się również ze względu na moduły. To od naszych potrzeb oraz typu instalacji jaką posiadamy zależy jakie ochronniki warto zainstalować. Przy jednej fazie wystarczą ochronniki 1-modułowe, w układzie trójfazowym przydadzą się 3-modułowe lub 4-modułowe w zależności od typu instalacji. Co ważne, stosowanie ochronników klas B i C wymaga niekiedy dodatkowych dławików odprzęgających zatem jest to rozwiązanie kosztowne i wymaga więcej miejsca w tablicy.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: