Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 20:07
Reklama
News will be here

Centralna Akademia Dekarska w Olsztynie szykuje się do otwarcia 

Centralna Akademia Dekarska powstaje w jednym z budynków przy ul. Gietkowskiej na terenie Koszarów Dragonów. Obecnie prace, po blisko dwóch latach od ich rozpoczęcia, są już na finiszu.  
Centralna Akademia Dekarska w Olsztynie szykuje się do otwarcia 

Koszary Dragonów to jeden z najciekawszych obiektów związanych z historią i z obecnością wojska w Olsztynie. Budynki z czerwonej cegły tworzą dziedzińce. Niestety, wiele z nich przez ostatnie lata popada w ruinę. Okazuje się jednak, że są ludzie, którym na obiektach zależy i mają nań własny pomysł. Chodzi o olsztyńskich dekarzy. Wpadli oni ma pomysł, by w jednym z nich urządzić Centralną Akademię Dekarską. Docelowo stworzona zostanie w niej baza do nauczania ginącego zawodu. To jednak nie koniec ambitnych planów. Dojdzie jeszcze tu ogólnopolski ośrodek szkoleniowy. Całość ma mieścić się w części, która spłonęła w 2010 roku i leży od strony ul. Dragonów. Przypomnijmy, że w środku jednego z budynków, pozbawionego dachu po pożarze, rosły krzaki i trawa. 

Za projektem stoi Fundacja Serapian

Dekarze nie mają obecnie miejsca i możliwości kształcenia młodzieży. Uznali, że to dobry budynek, żeby pokazać swój zawód i rzemiosło. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.  

– Kiedy w naszej głowie kilka lat temu kiełkował pomysł zaangażowania w kształcenie młodych dekarzy, wszyscy pukali się w czoło. My jednak wytrwale i z entuzjazmem prezentowaliśmy koncepcję naszym zaprzyjaźnionym firmom związanym z branżą, podkreślając, że jest to niepowtarzalna okazja do uzupełnienia braków na rynku pracy w profesjonalistów, którzy będą mieli wiedzę i praktykę z nowinkami rynkowymi – mówi Arkadiusz Cagar, drugi pomysłodawca powołania do życia Centralnej Akademii Dekarskiej. 

I dodaje: – Na naszej drodze spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy uwierzyli w nasz pomysł, w szczególności pierwszym naszym Partnerom – firmom: Dachland, Velux, Blachy Pruszyński, BMI Icopal, BMI Brass.  

Stworzenie Centralnej Akademii Dekarskiej jest możliwe dzięki unijnym dotacjom. W listopadzie 2019 pomysłodawcy CAD wygrali konkurs na dofinansowanie ze środków unijnych z programu „Odbudowa dziedzictwa regionalnego związanego z produkcją i usługami na odbudowę dziedzictwa związanego z dekarstwem w regionie”. Same prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2020 roku.  

1 stycznia 2022 r. otrzymali dotację od duńskich fundacji Villum Fonden i Velux Fonden, na współtworzenie wyspecjalizowanego ośrodka kształcenia fachowców w zawodach: dekarz.  

– Wspólnie z Villum Fonden i Velux Fonden wspieramy cel: „więcej młodych ludzi z silnym kapitałem naukowym” – podkreślają pomysłodawcy Centralnej Akademii Dekarskiej.  

 

Miesiące do otwarcia Centralnej Akademii Dekarskiej 

Krok po roku wykonywano kolejne prace. Całość zaczęła nabierać kształtu.  

– Obecnie jesteśmy praktycznie na końcu drogi. Zbliżamy się do szczęśliwego zakończenia. Planujemy otworzyć Centralną Akademię Dekarską we wrześniu-październiku – zapowiada Arkadiusz Skawski, prezes Fundacji Serapian. – Obecnie mamy już praktycznie wyposażone I piętro budynku. Tu mieścić będą się sale konferencyjne, biura, a także zaplecze. Na tym samym piętrze urządzane są również pokoje gościnne.  

Na I piętrze stoją już m.in. stoły, krzesła, kanapy. Urządzono także nowoczesny system regulacji oświetlenia, którym można kierować na odległość.  

Trwają prace wykończeniowe w poziomie parteru. Przy odnawianiu wnętrz budynku wykorzystywany jest materiał pochodzący z rozbiórek w innych jego częściach. Tak dzieje się z zabytkowymi cegłami. Teraz tworzona jest z nich jedna ze ścian na parterze, co wymaga dokładnej i mozolnej pracy.  

 

– Całość naszych prac wykonywanych do tej pory to efekt wysiłku wielu osób, które zaangażowało się w ten projekt. To ich pomoc i życzliwość – podkreśla Arkadiusz Skawski. – Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Najważniejsze, postawić sobie cel i stopniowo zbliżać się do niego. Prezes Skawski sam jest pod wrażeniem wykonanego zakresu prac. Trudno było komuś wyobrazić sobie na początku naszej drogi, że całość nabierze takiego kształtu, jak obecnie.  

 

Klasa dekarska w ZSB w Olsztynie 

W przypadku Olsztyna Centralna Akademia Dekarska współtworzy klasę dekarską w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Budowlanej. Duży nacisk kładziony jest w niej na zajęcia praktyczne. Aby osiągnąć jak najwyższy poziom szkolenia młodych adeptów sztuki dekarskiej, prowadzona jest ścisła współpraca z wiodącymi producentami maszyn i materiałów budowlanych. Dzięki temu uczniowie uzyskują od osób na co dzień zajmujących się dekarstwem wiedzę niezbędną w pracy zawodowej. Sama Akademia ma być miejscem, w którym prowadzone będą szkolenia przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich prowadzonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a także kursy zawodowe. Projekt „Centralna Akademia Dekarska” 1 stycznia 2022 r. otrzymał dotację od duńskich Fundacji Villum Fonden i Velux Fonden, na współtworzenie wyspecjalizowanego ośrodka kształcenia fachowców w zawodach: dekarz, blacharz, cieśla. 

Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Dachland, Velux, Blachy Pruszyński, BMI Icopal, BMI Brass, a partnerem firma Fakro. 

 

Koszary Dragonów 

Leżące między ul. Dragonów a Gietkowską koszary kawalerii powstały w latach 1884-86 na terenie ogrodów miejskich. Zespół budynków do dziś zachował historyczny układ przestrzenny i ze względu na swoją wartość został wpisany do rejestru zabytków. Ich zagospodarowanie okazało się zbyt dużym wyzwaniem.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
POGODA
zachmurzenie małe

Temperatura: 23°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama