Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 03:51
Reklama

Mieszkańcy prześwietlili OBO

Miasto zleciło przeprowadzenie badań opinii wśród mieszkańców, którzy wskazali plusy i to, co trzeba zmienić w OBO. – Wszystkie głosy bierzemy pod uwagę – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. 
Mieszkańcy prześwietlili OBO

Autor: obo.olsztyn.eu

Historia sześciu edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego udowodniła, że mieszkańcy mają wiele ciekawych pomysłów. W ostatnim rozdaniu na 2019 rok, ratusz przygotował 3,73 mln zł. W dotychczasowych edycjach OBO wybranych zostało blisko 180 inwestycji. Gmina Olsztyn do tej pory przeznaczyła na to kilkanaście milionów złotych. Warto dodać, że niektóre z inwestycji zostały dodatkowo wsparte środkami unijnymi. Przykładem może być odnowa parku Jakubowo. Co roku na projekty OBO głosuje po kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.
 
Miasto przepytało mieszkańców 
Biorąc pod uwagę skalę zainteresowania, charakter zgłaszanych projektów i pulę środków przeznaczanych na ich realizację, władze miasta postanowiły prześwietlić OBO. „Badania opinii mieszkańców Olsztyna na temat Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego” to raport, który sprawdził tę inicjatywę. Badania przeprowadzone zostały na grupie ponad 400 mieszkańców Olsztyna. Pierwsze wyniki wskazują, że zdecydowana większość respondowanych – 86 proc. – słyszała o OBO. Co jednak ciekawe, popularność budżetu zależna jest od płci, wieku i wykształcenia. 
– Olsztyński Budżet Obywatelski najmniej znany jest najstarszym mieszkańcom miasta, rzadziej kojarzą go kobiety niż mężczyźni oraz osoby gorzej wykształcone – można przeczytać w raporcie. 
W zdecydowanej opinii badanych mieszkańców OBO jest inicjatywą potrzebną. Respondenci wskazali też swoje preferencje, jeżeli chodzi o charakter realizowanych inwestycji. 
– 38 proc. badanych za najbardziej pożądane uznaje projekty w zakresie infrastruktury dla pieszych, w tym chodniki, przejścia dla pieszych, taki sam odsetek badanych wskazuje na potrzebę realizacji projektów drogowych, jak budowa parkingów – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. 
Na kolejnym miejscu znajdują się projekty związane z kulturą, sportem, zielenią i infrastrukturą dla dzieci. Autorzy raportu zwracają uwagę, że brakuje jednak wyraźnego lidera, co do typów projektów, więc ich zdaniem, warto zabiegać o to, by zgłaszane pomysły były różnorodne. 

Jak ulepszyć OBO?
Poproszeni o sugestie zmian w przyszłych edycjach, mieszkańcy wskazali przede wszystkim na konieczność większej promocji OBO. 
– Zgłaszano także konieczność informowania o postępach w realizacji projektów oraz o już zrealizowanych przedsięwzięciach, jako elemencie budowania wizerunku OBO przez cały rok – mówi prezydent Olsztyna. 
Jedna z propozycji zakłada wprowadzenie konkursu, nagród, które mogłyby zachęcić do głosowania. Badani wskazali także na konieczność lepszej weryfikacji zgłaszanych projektów pod kątem spełnienia podstawowego warunku, jakim jest ich ogólnodostępność. 
Jeżeli chodzi o samo głosowanie, to respondenci wskazali przede wszystkim zwiększenie liczby punktów, wydłużenie czasu głosowania, uniemożliwienie głosowania na projekty spoza osiedla, wyeliminowanie procedury zbierania głosów. 
– Dla wielu badanych ważnym jest natomiast zwiększenie budżetu OBO oraz przede wszystkim lepsza i szybsza realizacja wybranych projektów – czytamy w raporcie. 
Władze miasta konstruktywnie podchodzą do wniosków z raportu. 
– Pokazują one najważniejszą rzecz: potrzebę funkcjonowania Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Potwierdza to słuszność decyzji o jego uruchomieniu. Z drugiej strony z roku na rok udoskonalamy go biorąc pod uwagę wszystkie sygnały – stwierdził prezydent Grzymowicz.
Od lat w OBO angażuje się radny PO Łukasz Łukaszewski. Jest zdania, że zaangażowanie mieszkańców i radość uczestników głosowania tylko potwierdza potrzebę rozszerzenia puli OBO. 
– Z roku na rok pomysłów jest coraz więcej, a co ważne są one coraz ciekawsze i powodują, że z projektów realizowanych w ramach OBO korzystają tysiące mieszkańców – mówi radny Łukaszewski.

Tężnie, stadion i taniec
W ostatniej edycji OBO najwięcej głosów (5252) uzyskał „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog”. Do swojego pomysłu olsztynian przekonali też rugbyści, którzy chcą zagospodarować boisko przy ul. Gietkowskiej, a także pomysłodawcy budowy tężni między Jarotami i Nagórkami. Ostatnim zwycięskim projektem, z tzw. zintegrowanych, czyli obejmujących swoim zasięgiem więcej niż jedno osiedle jest Centrum Aktywnego Seniora. Ma powstać w hali sportowej przy ul. Głowackiego. 
– Jesteśmy jedynym tak dużym miastem, w którym nie ma jeszcze takiego centrum – mówi Henryk Jabłoński z olsztyńskiej rady seniorów. – Zaangażowaliśmy do projektu grupę osób i podjęliśmy wysiłki w celu znalezienia odpowiedniego obiektu. Myślę, że głosowali na nas nie tylko starsi, bo przecież każdy będzie kiedyś seniorem, a wiele osób ma w rodzinie krewnych w takim wieku. Cieszy mnie też, że jest to rzecz trwała, która będzie służyła przez lata.
Wiele z projektów miało charakter bardzo inwestycyjny, jak budowa chodników czy miejsc postojowych. 
– Cieszy jednak, że powstaną także inicjatywy innego rodzaju, jak tężnie czy centrum aktywności dla ludzi starszych – dodaje Ewa Zakrzewska, szefowa zespołu koordynującego Olsztyński Budżet Obywatelski. Tylko na projekty OBO do realizacji w tym roku oddano 41 246 głosów, ważnych było 37 664. Na projekty zintegrowane oddano 19 673 głosów, a na osiedlowe 17 991. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama