Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:10
Reklama

Dywity. Mieszkańcu, poznaj możliwości internetu!

Gmina Dywity i Fundacja Mazury PL zapraszają serdecznie mieszkańców gminy powyżej 25. roku życia do udziału w projekcie „Ja w Internecie”, czyli bezpłatnych szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji cyfrowych. Szkolenia będą realizowane do końca lipca w zakresie 7 zróżnicowanych modułów. – Zachęcam do udziału w projekcie mieszkańców, którzy chcą nauczyć się korzystać z szerokich możliwości, jakie daje Internet – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.
Dywity. Mieszkańcu, poznaj możliwości internetu!

Gmina Dywity i Fundacja Mazury PL zapraszają serdecznie mieszkańców gminy powyżej 25. roku życia do udziału w projekcie „Ja w Internecie”, czyli bezpłatnych szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji cyfrowych. Szkolenia będą realizowane do końca lipca w zakresie 7 zróżnicowanych modułów. – Zachęcam do udziału w projekcie mieszkańców, którzy chcą nauczyć się korzystać z szerokich możliwości, jakie daje Internet – mówi Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.

Gmina Dywity pozyskała na realizację projektu kwotę 150 tys. zł, która pozwoli na zakup 24 komputerów przenośnych, a także na przeszkolenie 268 dorosłych mieszkańców gminy Dywity. Celem programu jest zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników Internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne oraz społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. 
Program realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, operatorem „Ja w Internecie” jest Fundacja Legalna Kultura, a partnerem projektu w naszej gminie jest Fundacja Mazury PL. 
Moduły szkoleniowe, z których mogą skorzystać mieszkańcy są bardzo zróżnicowane i ciekawe. 
– Każdy powinien znaleźć tutaj coś interesującego dla siebie – uważa Kamil Petynka, prezes Fundacji Mazury PL, partner projektu. – Cykl szkoleniowy z każdego zakresu to 12 godzin szkolenia, które może odbywać się w terminach i godzinach dogodnych dla chętnych. Jeden mieszkaniec może wybrać jeden moduł szkoleniowy.  

Moduły szkoleniowe do wyboru: 
1. Mój biznes w sieci,
2. Działam w mediach społecznościowych,
3. Rolnik w Internecie,
4. Rodzic w Internecie,
5. Moje finanse i transakcje w sieci,
6. Tworzenie strony – blog,
7. Kultura w sieci.


Rekrutacja
Dokumenty rekrutacyjne można dostarczyć osobiście lub za pomocą poczty tradycyjnej do biura projektu: Urząd Gminy Dywity, ul. Olsztyńska 32, 11-001 Dywity, pokój nr 25 (segment „B” UG Dywity). Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 531 043 984 lub 533 544 841 oraz na: www.gminadywity.pl. Dla uczestników szkolenia przewidziano materiały biurowe oraz catering, a także certyfikaty ukończenia szkolenia. 

Opis modułów szkoleniowych
 

Rodzic w Internecie
Szkolenie „Rodzic w Internecie” przeznaczone jest dla rodziców chcących chronić swoje dzieci przed realnymi zagrożeniami, które wiążą się z korzystaniem z Internetu. W specjalnym kursie poświęconym, m.in. zwalczaniu cyberprzestępczości mogą wziąć udział również opiekunowie, nauczyciele, dziadkowie. Uczestnicy szkolenia poznają źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dostępnych w bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia typu hate lub trolling. Ponadto uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin, a także z usług związanych ze zdrowiem. 

Moje finanse i transakcje w sieci
Szkolenie „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczone jest dla osób chcących nauczyć się załatwiać skutecznie swoje sprawy biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił, wykorzystując sieć, zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji.

Rolnik w sieci
Przeznaczone jest dla rolników chcących nauczyć się, m.in. wypełniać przez Internet wnioski o dotacje na swoją działalność lub składać deklaracje podatkowe. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, ppr.pl, tygodnik-rolniczy.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych (np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi (np. pogodynka.pl, agropogoda.pl). Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu, rozliczeń podatkowych online, usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług online Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl) czy usług ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.

Kultura w sieci 
Przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w Internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury.

Działam w sieciach społecznościowych
Przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się skutecznie korzystać z portali społecznościowych (takich jak YouTube, Facebook, Twitter, Instagram i in.) w swojej codziennej pracy i w życiu prywatnym. Uczestnicy w trakcie szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i podtrzymywać znajomości, współdziałać z innymi użytkownikami Internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z twórczości innych zgodnie z prawem. 

Tworzę własną stronę internetową (blog)
Przeznaczone jest dla osób, które chcą nauczyć się zakładać i prowadzić własną stronę interentową lub bloga. Uczestnicy szkolenia zyskają podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć swoje miejsce w sieci, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego nowe treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe) zgodnie z prawem autorskim. Nauczą się również rozpowszechniać generowany przez siebie materiał oraz monitorować jego oddziaływanie, wykorzystując dostępne mechanizmy analityki internetowej.

Mój biznes w sieci
Przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, albo przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik szkolenia nauczy się, jak wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama