Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 17:21

Wielkopostne Kościoły Stacyjne

Kończy się długi w tym roku karnawał. We wtorek Ostatki, a w środę Popielec rozpoczynający Wielki Post. Na czas przygotowania do radosnych Świąt Wielkanocnych w Archidiecezji Warmińskiej zostały ustanowione kościoły stacyjne. W ten sposób nawiązuje się do rzymskiej tradycji, która zrodziła się na przełomie IV i V wieku, kiedy to papież w Rzymie w czasie Wielkiego Postu odwiedzał poszczególne wspólnoty i celebrował tam Mszę św. Zwyczaj trwał do XIV wieku, a wznowiony został w wieku XX. Obyczaj codziennego nawiedzania Kościołów Stacyjnych w Wiecznym Mieście jest bardzo żywy i dziś. Jemu poświęciła książkę „Rzymskie pasje” była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
Wielkopostne Kościoły Stacyjne

Autor: Mirosław Rogalski

Liturgia stacyjna przyjęła się w wielu miastach świata, również w Polsce. Od lat sprawowana jest między innymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Od tego roku również w Olsztynie i okolicach. Wybrano do tego wszystkie kościoły w naszym mieście oraz świątynie w Łęgajnach, Bartągu, Dywitach, Klewkach, Kieźlinach, Dorotowie, Wójtowie, Gietrzwałdzie, Słupach i Klebarku Wielkim. 
Nawiedzanie Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych związanie jest z praktykami czasu pokuty i nawrócenia –  zaznacza abp Józef Górzyński. Ponadto podczas mszy św. i nabożeństw pasyjnych będzie okazja do złożenia jałmużny. Te ofiary przeznaczone zostaną na jeden wspólny cel, na budowę i funkcjonowanie hospicjum dla dzieci w Olsztynie. Pierwszym Kościołem Stacyjnym na Warmii w Środę Popielcową będzie Katedra św. Jakuba.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama