Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 lipca 2025 03:20

Zwolnienie lekarskie a wysokość wynagrodzenia

Zwolnienie lekarskie dotyczące niezdolności do pracy w związku z chorobą pracownika ma wpływ na wysokość wynagrodzenia w danym miesiącu. Jak ustalane jest wynagrodzenie za czas korzystania ze zwolnienia lekarskiego? Co warto wiedzieć o zasiłku chorobowym?
  • 25.06.2025 07:25
Zwolnienie lekarskie a wysokość wynagrodzenia

Zasiłek chorobowy 2025

Aktualnie każde zwolnienie lekarskie  jest wystawiane elektronicznie. Jeśli płatnik nie posiada profilu na PUE, musi o tym powiadomić pracowników - wtedy należy poprosić lekarza, aby wystawił ZLA w formie papierowej. Wynagrodzenie i zasiłek za niezdolność do pracy przysługuje osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Wypłata świadczenia wymaga oczywiście wysłania zwolnienia e-ZLA przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS następnie udostępnia pracodawcy zwolnienie pracownika na koncie PUE ZUS. Przydatne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika. Warto zauważyć, że wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy przysługuje nam przez 33 dni w ciągu roku lub 14 dni dla osób po 50 roku życia. Za ten okres wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Wysokość płacy zależy głównie od tego, czym spowodowana została niezdolność do pracy. 100% wysokości wynagrodzenia przysługuje w przypadku choroby w trakcie ciąży, wypadku w pracy lub w drodze do/z pracy lub poddania się badaniom lekarskim dotyczącym kandydowania na dawcę tkanek, komórek, narządów (czy też poddania się zabiegowi pobrania tych organów). Okazuje się, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za cały okres zwolnienia lekarskiego, w tym także w dniach wolnych od pracy. 

Wypłata zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi od 34 dnia lub od 15 dnia dla osób po 50 roku życia przy przebywaniu na L4. Kto wypłaca to świadczenie? Jest ono wypłacane przez ZUS lub pracodawcę, jeśli stan zgłoszonych pracowników do ubezpieczenia chorobowego przekracza 20 na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik ma prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego podlegania pod ubezpieczenie chorobowe! Gdy dobrowolnie opłacamy takie składki, zasiłek możemy otrzymać po 90 dniach. Przy ustalaniu okresu wyczekiwania na świadczenia, brane są pod uwagę także okresy poprzednie ubezpieczenia społecznego, jeżeli przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni lub dotyczyła urlopu wychowawczego, bezpłatnego lub czynnej służby wojskowej żołnierza zawodowego. 

Co ważne, podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne, jakie było wypłacane w poprzednich 12 miesiącach. Jeśli ubezpieczony otrzymał L4 i pracuje krócej niż 12 miesięcy, podstawę stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne za pełne miesiące kalendarzowe podlegania pod ubezpieczenie chorobowe. Nie zapominajmy o tym, że do podstawy zasiłku wlicza się nie tylko płaca zasadnicza, lecz także prowizje i premie, wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i nocą lub inne dodatki i nagrody, o ile od nich naliczano składkę na wynagrodzenie chorobowe. 

Wyliczenia dotyczące L4

W jaki sposób liczone jest L4? Na początku odejmujemy składki emerytalne, chorobowe i rentowe od wynagrodzenia chorobowego. Za jeden dzień przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje nam wynagrodzenie w wysokości 1/30 podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, a podstawę należy podzielić przez 30 dni (po pomniejszeniu składek). Wynik następnie mnożymy przez procent wynagrodzenia za okres L4, uzyskując wynagrodzenie za jeden dzień choroby i mnożąc je przez liczbę dni niezdolności do pracy. W celu ustalenia wynagrodzenia za przepracowane dni w miesiącu, dzielimy zasadniczą płacę przez 30 - wartość tę mnożymy przez liczbę dni kalendarzowych przebywania na zwolnieniu. Ten wynik odejmujemy od płacy zasadniczej i wiemy już, jakie jest wynagrodzenie za dni świadczenia pracy. Wbrew pozorom obliczenia dotyczące L4 nie są trudne, dlatego doskonale sobie z nimi poradzimy. 

Materiał zewnętrzny


POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Olsztyn

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama