Nowi lokatorzy dawnego "samotniaka"

  • 03.02.2021, 19:08
  • mgres
 Nowi lokatorzy dawnego "samotniaka"
Prezydent Olsztyna przekazał pierwsze skierowania na najem mieszkań w budynku przy al. Niepodległości. Obiekt został gruntownie przebudowany i czeka na nowych lokatorów.

Budynek powstał pod koniec lat 70. poprzedniego wieku. Najpierw mieszkali tu robotnicy, którzy przyjeżdżali do pracy do Olsztyna. Później powstały tu mieszkania gminne - 196 jednoosobowych lokali, a tylko niektóre z łazienkami.

Przygotowania do przebudowy musiały potrwać - trzeba było przygotować projekt, zdobyć finansowanie i przekwaterować dotychczasowych lokatorów. Umowa na realizację zadania została zawarta w lutym 2019 roku.

- Teraz to obiekt o zupełnie innym standardzie, niż poprzednio - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Wiele osób czekało, by móc zamieszkać w tym budynku. Możemy już podpisywać umowy i spełnić oczekiwania przyszłych lokatorów. Zakończona właśnie przebudowa poprawiła naszą bazę. Jednak już teraz myślimy o kolejnych inwestycjach i szukamy możliwości ich zrealizowania.

W obiekcie są 84 mieszkania: 22 lokale jednopokojowe, 57 lokali dwupokojowych, oraz pięć trzypokojowych. Wszystkie mają własną łazienkę oraz aneks kuchenny. Ich powierzchnia waha się między 30m2 a 70m2. Cały budynek został wyposażony w system przeciwpożarowy. Każda klatka schodowa ma windy, więc obiekt całkowicie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Ogromnie się cieszę, że w końcu będę mogła tu mieszkać - mówi Ewa Stolarczyk, jedna z nowych lokatorek budynku przy al. Niepodległości. - To szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych. Mam szansę być bardziej niezależna, mieszkać bez rodziców. Wniosek o to mieszkanie złożyłam w 2016 roku, dwa lata później wiedziałam, że będę mogła tu zamieszkać. Trzeba było jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na koniec remontu.

Podczas prac dokonano niezbędnych rozbiórek, wyburzeń i zamurowań. Całkowicie wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Poza tym wykonano termomodernizację, wewnętrzne instalacje (energetyczne, wodno-kanalizacyjne, CO) oraz niezbędne instalacji zewnętrznych. Dodatkowo zagospodarowano otoczenie obiektu.

- Nie mam wątpliwości, że właśnie zaczyna się nowy etap w historii tego budynku - mówi dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz. - Wszyscy, którzy mieszkali tu poprzednio, mają nowe lokale. Teraz zamieszkiwać będą tu osoby, które ubiegały się u nas o miejsce i były umieszczone na listach przez komisję mieszkaniową. Myślę, że nowi lokatorzy gwarantują nam utrzymanie tego obiektu w dobrej kondycji przez lata.

W zasobie mieszkaniowym gminy Olsztyn jest niemal 4,1 tys. lokali, z czego 325 przeznaczonych jest na najem socjalny. Z tych nieruchomości korzysta ponad osiem tys. osób.

Koszt inwestycji związanej z gruntowną przebudową obiektu przy al. Niepodległości to niemal 11,8 mln złotych. Gmina uzyskała wsparcie - prawie 5,3 mln złotych - z Banku Gospodarstwa Krajowego.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe