Olsztyn (znów) zagra w filmie

  • 03.09.2021, 09:35
  • mgres
Olsztyn (znów) zagra w filmie
Kolejni reżyserzy doceniają potencjał filmowy stolicy Warmii i Mazur. Tym razem twórcy zdecydowali się wykorzystać do swojego obrazu... kolumbaria na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

"Dziewczyna z moich snów" to fabularny, krótkometrażowy debiut Tomasza Żółtowskiego. Twórcy właśnie skończyli trwające sześć dni zdjęcia, które odbywały się w Tomaszkowie oraz w Olsztynie.

Film jest portretem zgorzkniałego, 50-letniego pisarza, kiedyś bardzo popularnego i nagradzanego, przeżywającego trudny moment w swoim życiu. Staje się jednak coś, co sprawia, że ta trauma się kończy, a jego życie nabiera innego charakteru.

Jedna ze scen opowieści była nagrywana w Olsztynie - to był ostatni dzień zdjęć. Za plan posłużyły kolumbaria cmentarza przy ul. Poprzecznej. - Obejrzeliśmy kilka cmentarzy - przyznaje Tomasz Żółtowski. - Byliśmy w Ostródzie, byliśmy w Gutkowie. Chcieliśmy znaleźć klasyczny pomnik na potrzeby tej sceny, ale zobaczyliśmy te kolumbaria i wydały nam się dość niezwykłe, wpływają na pewien charakter tej opowieści.

Nagrywana w Olsztynie scena jest spotkaniem między głównym bohaterem, pisarzem Zbigniewem (w tej roli Grzegorz Damięcki), a listonoszem Tomaszem (Jacek Borusiński). - Obaj mają kogoś na tym cmentarzu - tłumaczy reżyser Tomasz Żółtowski. - To przypadkowe spotkanie między nimi. Ich dotychczasowe relacje były raczej chłodne. Tutaj jest właśnie taka scena, że to się zmienia.

Premiera "Dziewczyny z moich snów" planowana jest najpóźniej na wiosnę następnego roku w Olsztynie. Obraz Tomasza Żółtowskiego dofinansowano z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Jednym z ostatnich filmów, do których zdjęcia powstawały w Olsztynie było nagradzane na różnych festiwalach "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra Domalewskiego. Do tej pory zapewne najsłynniejszą produkcją, której bohaterem była stolica naszego regionu jest legendarny serial "Stawka większa, niż życie". W naszym mieście powstało pięć z 18 jego odcinków.

Filmowcy odwiedzali miasto przy okazji m.in. takich produkcji, jak "Szaleństwo Majki Skowron", "Kochajmy syrenki", "Taxi A", "Kameleon", "Magda M." albo "Dom nad rozlewiskiem".

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe