Grupa energetyczna Olsztyna z umową

  • 28.12.2021, 11:46
  • mgres
Grupa energetyczna Olsztyna z umową
Postępowanie realizowane jest wraz szeregiem podmiotów z naszego regionu.

Grupowy zakup energii elektrycznej prowadzony jest przez gminę Olsztyn od 2010 roku. Natomiast od roku 2012 roku do przedsięwzięcia dołączyły instytucje inne niż jednostki organizacyjne naszego samorządu.

W postępowaniu na 2022 rok grupę stworzyło 376 podmiotów - wśród nich urzędy gmin, starostwa powiatowe, spółki samorządowe. Przetarg rozstrzygany był w dwóch częściach: zasilanie oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej oraz zasilanie budynków, lokali i pozostałych instalacji.

- Sytuacja samorządów i jednostek im podległych nie jest łatwa - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Rosnące koszta funkcjonowania dotyczą praktycznie każdej dziedziny. Ceny energii elektrycznej są jednymi z tych, o które obawialiśmy się najbardziej. Jak się okazuje niebezpodstawnie. Na szczęście zakup grupowy i tak dał nam możliwość pozyskania energii po stawkach lepszych, niż gdyby każdy z podmiotów organizował przetarg osobno.

Postępowanie związane z oświetleniem ulicznym i sygnalizacją świetlną objęło 23 jednostki samorządowe, które złożyły zapotrzebowanie na niemal 14,3 tys. MWh. Uzyskana kwota to 409,3 zł/MWh, czyli o 54 proc. więcej, niż przed rokiem. Przetarg dotyczący zasilania budynków to 367 jednostek i potrzeba nieco ponad 121 tys. MWh. Najkorzystniejsza oferta była wyższa od ubiegłorocznej o 53 proc. i wyniosła 437,70 zł/MWh.

Zwycięskie oferty złożyły Tauron Sprzedaż (budynki) - prawie 63 mln złotych oraz PGE Obrót (oświetlenie uliczne) - ponad 7,2 mln zł.

- Cieszymy się ze współpracy z Olsztynem w zakresie sprzedaży energii na potrzeby oświetlenia ulicznego kilkunastu warmińskich gmin - mówi wiceprezes zarządu PGE Obrót, zarządzający pionem sprzedaży Janusz Magoń. - PGE Obrót to nie tylko największy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce. Przede wszystkim jesteśmy sprzedawcą odpowiedzialnym, dbającym o najwyższą jakość obsługi, gwarantującym stabilne oraz bezpieczne dostawy dla naszych Klientów.

W Grupie Zakupowej Gminy Olsztyn do największych nabywców należą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe