Teatry zawładną Olsztynem

  • 19.07.2022, 19:11 (aktualizacja 19.07.2022, 19:25)
  • Źródło: https://olsztyn.eu
Teatry zawładną Olsztynem
Jego święto obchodzimy zawsze w drugiej połowie lipca. Stolica Warmii i Mazur jest już gotowa do wyjątkowych obchodów poświęconych patronowi miasta, św. Jakubowi.

Będą koncerty, warsztaty, jarmark, a przede wszystkim dużo teatralnych spektakli. Już w czwartek (21 lipca) rozpoczniemy kilkudniowe świętowanie imienin patrona Olsztyna.

- W tym roku, sprytnie spinając doroczne Dni Olsztyna z ustanowionym przez sejm Rokiem Polskiego Romantyzmu, zaprosimy Was na nieprzebraną liczbę przedstawień teatralnych na świeżym powietrzu - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. - Pośród plenerowych wydarzeń dla całych rodzin nie zabranie również instalacji artystycznych, warsztatów czy wystaw.

Łącznie podczas czterech dni świętowania im. św. Jakuba w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się niemal 30 wydarzeń. Poza teatralnymi spektaklami, które które będą prezentowane w szeroko rozumianej przestrzeni staromiejskiej, będzie można obejrzeć m.in. występ Artura Andrusa czy zespołu Raz, Dwa, Trzy.

Wszystko zacznie się w czwartkowe popołudnie (o godz. 18:00), teatralną paradą, która wyruszy z okolic Wysokiej Bramy. Dniom Olsztyna będzie towarzyszyć tradycyjny Jarmark Jakubowy.

Św. Jakub przedstawiany jest jako wędrowiec w długiej tunice i miękkim kapeluszu z rondem. Jego atrybutami w olsztyńskiej wersji są kij pielgrzyma i muszla. Bywa też przedstawiany z księgą, bukłakiem, mieczem, torbą, turbanem tureckim czy zwojem.

Związki św. Jakuba z miastem zaczął wybór świętego na patrona pierwszego kościoła w Olsztynie, dziś bazyliki konkatedralnej. Jego imieniem nazwano też most nad Łyną na starówce. Na Targu Rybnym znajdziemy pomnik św. Jakuba, a odpoczniemy w Parku Jakubowo na Zatorzu.

[program Dni Olsztyna 2022]

Źródło: https://olsztyn.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe