Kopernik znów łączy regiony

  • 20.07.2022, 20:49 (aktualizacja 20.07.2022, 20:54)
  • IL
Kopernik znów łączy regiony
Uroczyste podpisanie umów licencyjnych na przekazanie praw do używania logo oraz znaku słowno-graficznego Szlaku Kopernikowskiego odbyło się 14 lipca w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Podpisy pod umową złożyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Piotr Całbecki (marszałek województwa kujawsko-pomorskiego) oraz Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego).

W 2007 roku w ramach projektu unijnego zainicjowano utworzenie Szlaku Kopernikowskiego. We współpracy z powiatami w 2012 roku w ramach projektu utworzona została infrastruktura turystyczna w postaci tablic wielkogabarytowych z mapami szlaku oraz kompleksowe oznakowanie znakami drogowymi znajdujących się na nim atrakcji. Od 2015 roku rozpoczęto działania na potrzebę kreacji oferty turystycznej powiązanej z tematyką szlaku. Do współpracy zaproszone zostały jednostki samorządowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe.

Rozwijająca się współpraca z województwami kujawsko-pomorskim i pomorskim skutkuje obecnie podniesieniem rangi Szlaku Kopernikowskiego do ponadregionalnej.

Cieszy mnie wspólna inicjatywa zapoczątkowana podpisaniem listu intencyjnego 24 marca w Toruniumówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.Szlak Kopernikowski jest jednym z flagowych szlaków kulturowych i turystycznych w regionie, a jego rozwój w postaci współpracy z województwem kujawsko-pomorskim oraz pomorskim zapewni kompletność narracji biograficznej Mikołaja Kopernika – i co wymaga podkreślenia – odsłoni nowe horyzonty poznawcze przemierzającym go turystom. Szlak nie tylko powinien mieć adekwatną do swej tematyki nazwę, ale także jego przebieg i dobór istotnych dla niego obiektów powinien się opierać na wiarygodnych źródłach wskazujących związek Kopernika z konkretnym miejscem. Możemy czuć się zaszczyceni, że właśnie w miejscowościach dzisiejszych województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Mikołaj Kopernik zostawił ślady swojej bytności i pracy.

W tych trudnych czasach, w których szukamy autorytetów, siły czy tożsamości, Mikołaj Kopernik jest dla nas wzorem mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Dla Torunia najważniejszą datą jest 19 lutego (dzień urodzin Kopernika – red.), ale myślę że przypomnienie jego powtórnego pogrzebu i wspomnienie w pełnej perspektywie dokonań jest równie ważne. Cieszę się, że szlak zatacza pętlę między Toruniem a Fromborkiem. Dokonujemy pętli historycznej i tożsamościowej. Dziękuję że Warmia i Mazury dzielą się z nami tym symbolem. To sprawia, że będziemy lepiej rozumieć naszą wspólną rolę, jaką mamy do odegrania wobec historii.


 

il_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe