Decyzje rządu uderzają w finanse Olsztyna

  • 06.09.2019, 16:16 (aktualizacja 09.09.2019, 09:23)
  • mgres
Decyzje rządu uderzają w finanse Olsztyna UM Olsztyn Konferencja prasowa w sprawie finansów miasta
Prawie 38 milionów złotych - co najmniej tyle straci Olsztyn na zmianach, które wynikają z polityki finansowej i oświatowej rządu. Z czego to wynika i czego nie doczekają się w związku z tym mieszkańcy miasta?

 

Budowa ulicy Plażowej, przygotowanie dokumentacji północnej obwodnicy Olsztyna, budowa żłobka przy ulicy Antonowicza, druga linia tramwajowa, konkursy architektoniczne - na budowę Centrum Kultury czy zadaszenie amfiteatru - to tylko część z wielu inwestycji, które mają poprawić jakość życia mieszkańców, a które teraz stoją pod znakiem zapytania. To efekt decyzji rządu, które sprawiły, że zwrot podatku PIT zmniejszy się o 14 proc.

Dla Olsztyna oznacza to, że do kasy miasta wpłynie aż o 38 mln złotych mniej. Z tych pieniędzy mogły być realizowane choćby - jak dotychczas - zajęcia pływania. Ale to także szereg inwestycji, których realizacja nie jest pewna, jeśli rząd nie zmieni podejścia do samorządu.

- Zostałem zmuszony podjąć decyzję o zawieszeniu niektórych działań - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - W szczególności dotyczy to projektów, które były w zamierzeniach i miały przejść do fazy projektowej. Będziemy robili wszystko, żeby nie dopuścić do tego, by nie zostały zrealizowane. Zwłaszcza dotyczy to tych działań, na które mamy zapewnione środki unijne. Mamy pełną świadomość, że rzeczy których nie zrobimy teraz, możemy już nie zrobić nigdy. Dotyczy to chociażby budowy II nitki tramwajowej czy też modernizacji hali Urania.

Zdaniem Mirosława Gornowicza, przewodniczącego komisji budżetu i finansów rady miasta, wyzwaniem może się okazać przygotowanie planu finansowego Olsztyna na kolejne lata.- Praca nad budżetem nigdy nie była łatwa - przyznaje przewodniczący Gornowicz. - Tym razem będzie to zadanie wyjątkowo skomplikowane. Mamy określone reguły narzucone przez przepisy, ale w sytuacji, w jakiej znalazły się samorządy będzie je bardzo trudno wypełnić.

Mniejsze wpływy z podatków i konieczność finansowania obiecanych dla nauczycieli podwyżek oraz brak refundacji tych wydatków z centralnego budżetu - to ogromny problem nie tylko dla Olsztyna. Wśród skierowanych do rządu postulatów miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich są m.in. zrekompensowanie samorządom ubytków we wpływach z PIT-u oraz zwiększenie wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia, by zmniejszyć obciążenia społeczności lokalnych.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olsztyniak od urodzenia.
Olsztyniak od urodzenia. 13.09.2019, 22:52
To jest sposób na skłócenie ludzi. Pieniądze które miały iść na inwestycje i inne projekty pójdą na podwyżki dla nauczycieli, lekarzy lub inne instytucje przekazane przez "dobrą zmianę" samorządom. I znowu tak zwana ściana wschodnia ma w plecy, a warszawka będzie tylko przyjeżdżać - "palić skórę na słonku", śmiecić i wykupować ziemię za bezcen na "prywatne rancza". Pamiętam czasy Gomółki, Ochaba, Gierka i obecny "wódz za nic nie odpowiedzialny" robi tak samo. Jarek czas przekazać władzę młodym!!!!!!!.
OLO
OLO 06.09.2019, 23:42
Bardzo cieszy wiadomość, że w kieszeni podatników pozostanie aż tyle pieniędzy. Niech urzędnicy poszukają oszczędności w niepotrzebnych wydatkach na jakieś wydumane projekty z OBO jak jakieś tańce za trzysta tysięcy albo rozdmuchany cyfrowy olsztyn, który drenuje budżet jak robal (rzekome oszczędności a tak naprawdę kolejne etaty, kierownicy, pomieszczenia i biurka). Szkoda, że Życie Olsztyna wzorem gazetki olsztyńskiej nie potrafi doszukać się faktów niewygodnych Grzymowiczowi tylko posłusznie przyklaskuje każdym jego wypowiedziom.
georg
georg 09.09.2019, 11:34
Olo pogadaj z Salomonem, on ci powie co i jak....

Pozostałe