Księga Mikołaja Reja odzyskała blask

  • 16.01.2020, 12:23 (aktualizacja 16.01.2020, 15:12)
  • mgres
Księga Mikołaja Reja  odzyskała blask Biblioteka WSDMW Hosianum Księga autorstwa Mikołaja Reja
Środki na odnowienie dzieła przeznaczyły władze Olsztyna. Renowacja została właśnie zakończona.

Władze Olsztyna od lat wspierają Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w ratowaniu znajdujących się tam ksiąg i starych druków. W poprzednim roku, dzięki podobnemu wsparciu samorządu, do konserwacji został wytypowany  druk Mikołaja Reja pt. „Postylla” wydany w Krakowie w 1571 roku.
Rej był kalwinem, a "Postylla" jest zbiorem kazań komentujących fragmenty Biblii. Postylle są napisane w języku polskim, a zdobią je drzeworytowe ilustracje, odnoszące się do poszczególnych fragmentów Pisma Świętego. - Dzięki wsparciu samorządu Olsztyna w ostatnich dniach grudnia zakończyła się konserwacja starego druku autorstwa Mikołaja Reja "Postylla" (Kraków 1571) - informuje dyrekcja Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.
Kościelni bibliotekarze twierdzą, że księga Mikołaja Reja należy do najpiękniejszych polskich wydawnictw „złotego wieku”. Głównymi zniszczeniami woluminu są ślady po zalaniu oraz ubytki, rozdarcia i deformacje. Uszkodzeniu uległa również oprawa.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe