Prokurator zajmie się podpisami w sprawie odwołania prezydenta

  • 18.06.2020, 14:41 (aktualizacja 22.06.2020, 06:50)
  • mgres
Prokurator zajmie się podpisami w sprawie odwołania prezydenta
Chodzi o tzw. martwe dusze i powtarzające się numery PESEL.

By w Olsztynie doszło do referendum, inicjatorzy potrzebowali przekonać do tego pomysłu 12 913 wyborców. Ostatecznie przekonali więcej, bo 14 660. Zebrano więcej, ale to nic nie pomogło. W wyniku weryfikacji podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania, polegającej na sprawdzeniu w bazie PESEL oraz w Centralnym Rejestrze Informacji Dodatkowych, komisarz wyborczy uznał 4 589 z nich za złożone wadliwie. Wśród nich było ponad 700 przypadków wielokrotnego podpisania się, gdzie komisarz też stwierdził, że już taka wstępna analiza sugeruje, iż te kilkukrotne podpisy – rzekomo jednej osoby – różnią się od siebie.

Przy jednym numerze PESEL było na przykład 15 podpisów złożonych różnym charakterem pisma. Było też kilkanaście podpisów osób już nie żyjących. W tej sytuacji dyrektor olsztyńskiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej złożył doniesienie prokuratury o podejrzeniu przestępstwa polegającego na fałszerstwie dokumentów i posługiwania się nimi.

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe