Stawiguda jedną z najlepszych gmin w Polsce pod względem finansów

  • 18.06.2020, 14:43 (aktualizacja 22.06.2020, 06:50)
  • mgres
Stawiguda jedną z najlepszych gmin w Polsce pod względem finansów
Stawiguda znalazła się w czołówce gmin w kraju w zarządzenie finansami. Tak wynika z rankingu Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich obejmującego 2019 rok.

Zestawienie przygotowała grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przeanalizowali oni finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów biorąc pod uwagę siedem wskaźników, tj. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. - Autorzy rankingu koncentrują się na analizie dochodów własnych samorządów, ich wydatkach inwestycyjnych oraz wysokości unijnych funduszy pozyskanych  na wykonywanie zadań. Każdy z badanych podmiotów podlega tym samym kryteriom, co pozwala na wybranie najbardziej gospodarnych jednostek samorządów terytorialnych w Polsce - wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, który prezentuje Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.
W tym zestawieniu bardzo dobrze radzi sobie gmina Stawiguda. W najnowszym zestawieniu gmina znalazła się na bardzo dobrym 2. miejscu. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej kategorii prześwietlonych zostało około 1,6 tys. gmin wiejskich.
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, twierdzi, że zawsze stawiał na pozyskiwanie środków zewnętrznych. - W naszym przypadku m.in. środki unijne stanowią bardzo dużą część naszego budżetu - mówi wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz. 

mgres

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.zycieolsztyna.eu z siedzibą w Olsztynie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe